Alergia na orzechy stanowi szczególne wyzwanie dla lekarzy alergologów. Mogą one uczulać zarówno osoby dorosłe jak i dzieci. Uczulenie na orzechy jest związane z dużym ryzykiem wystąpienia reakcji anafilaktycznych, niekiedy kończących się zgonem. Według danych American College of Allergy, Asthma and Immunology uczulenie na orzech włoski jest drugą najczęściej spotykaną (po alergii na orzech laskowy) alergią na orzechy drzew i dotyczy 0.2-0.5% populacji światowej.

Algorytm diagnostyczny alergii na orzech włoski

Dodatni wynik testu f256 oraz negatywne Jug r1 i Jug r3 mogą być tłumaczone poprzez uczulenie na:

  • Inne białka przechowalniane orzecha włoskiego
  • Reakcje krzyżowe z białkami pyłków jak profiliny czy PR-10. W związku z wysokim podobieństwem strukturalnym mogą być wykorzystane takie markery jak Bet v 2 (profiliny) i Bet v 1 (PR-10)
  • CCD (reagujące krzyżowo determinanty węglowodanowe)

Jug r3

Jug r3 jest alergenem należącym do rodziny białek nsLTP. Alergen ten jest odporny na wysoką temperaturę i enzymy trawienne. Może wywoływać reakcje alergiczne miejscowe  oraz ogólnoustrojowe, a także ciężkie reakcje anafilaktyczne. Jug r3 wykazuje reaktywność krzyżową w stosunku do alergenów roślinnych i pokarmowych pochodzenia roślinnego należących do grupy białek nsLTP (orzechy laskowe, orzechy arachidowe, brzoskwinia, seler, pomidor, jabłko, kiwi, soczewica, pszenica). Uczulenie na Jug r3 stwierdzono u ok. 37% pacjentów z alergią na orzech włoski. Alergenem pierwotnie uczulającym jest zwykle Pru p3 brzoskwini oraz Art v3 bylicy.

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 10 dni roboczych

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!