Mleko od czasów starożytności jest podstawowym składnikiem diety. Jego właściwości alergenowe są znane od wieków – Hipokrates w V w. p.n.e. pisał o jego właściwościach uczulających.

Alergia na białka mleka krowiego zwykle ujawnia się w okresie wczesnodziecięcym. Dotyczy ok. 2-3 % niemowląt. Po orzeszkach ziemnych i orzechach, mleko stanowi trzecią przyczynę reakcji anafilaktycznej na pokarm. Spektrum objawów alergii na białka mleka krowiego jest bardzo szerokie. Często są to reakcje pokarmowe (biegunki, zaparcia, wymioty, wzdęcia, bóle brzucha), a także zmiany skórne takie jak pokrzywka, świąd czy zaostrzenie zmian atopowych. Wraz z wiekiem może rozwinąć się tolerancja na mleko krowie.

Algorytm diagnostyczny alergii na mleko krowie

Bos d4 (Alfa-laktoalbumina)

Alfa-laktoalbumina stanowi ok. 25% białek serwatki i 5% ogólnej zawartości proteinowej mleka. Uczulenie na to białko może wiązać się z wysokim ryzykiem manifestacji objawów po spożyciu świeżego mleka i niegotowanych produktów mlecznych. Pacjenci u których wykryto uczulenie na alfa-laktoalbuminę mogą tolerować gotowane mleko i przetworzone termicznie produkty mleczne. Malejący poziom przeciwciał swoistych IgE sugeruje wzrost tolerancji.

Uczulenie na Bos d4 stwierdzono aż u 50% pacjentów z CMPA (ang. cow’s milk protein allergy).

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!