Mleko od czasów starożytności jest podstawowym składnikiem diety. Jego właściwości alergenowe są znane od wieków – Hipokrates w V w. p.n.e. pisał o jego właściwościach uczulających.

Alergia na białka mleka krowiego zwykle ujawnia się w okresie wczesnodziecięcym. Dotyczy ok. 2-3 % niemowląt. Po orzeszkach ziemnych i orzechach, mleko stanowi trzecią przyczynę reakcji anafilaktycznej na pokarm. Spektrum objawów alergii na białka mleka krowiego jest bardzo szerokie. Często są to reakcje pokarmowe (biegunki, zaparcia, wymioty, wzdęcia, bóle brzucha), a także zmiany skórne takie jak pokrzywka, świąd czy zaostrzenie zmian atopowych. Wraz z wiekiem może rozwinąć się tolerancja na mleko krowie.

Algorytm diagnostyczny alergii na mleko krowie

Bos d5 (β-laktoglobulina)

Beta-laktoglobulina stanowi ok. 50% białek serwatki i 10% ogólnej zawartości proteinowej mleka. Białko to nie występuje w mleku kobiecym. Jest oporne na działanie kwasu żołądkowego i enzymów trawiennych. Jego immunogenność jest zależna od temperatury
i czasu obróbki termicznej. Ponadto wykazuje ono oporność na pasteryzację (70°C przez 15 minut).

Uczulenie na beta-laktoglobulinę może wiązać się z wysokim ryzykiem manifestacji objawów po spożyciu świeżego mleka i niegotowanych produktów mlecznych. Pacjenci u których wykryto uczulenie na to białko mogą tolerować gotowane mleko i przetworzone termicznie produkty mleczne (121°C przez 20 min.). Proces fermentacji mleka, np. w jogurtach,  powoduje zmniejszenie wiązania alergenowo swoistego IgE do epitopów β-laktoglobuliny.

Uczulenie na Bos d5 stwierdzono aż u 80% pacjentów z CMPA (ang. cow’s milk protein allergy).

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!