Mleko od czasów starożytności jest podstawowym składnikiem diety. Jego właściwości alergenowe są znane od wieków – Hipokrates w V w. p.n.e. pisał o jego właściwościach uczulających.

Alergia na białka mleka krowiego zwykle ujawnia się w okresie wczesnodziecięcym. Dotyczy ok. 2-3 % niemowląt. Po orzeszkach ziemnych i orzechach, mleko stanowi trzecią przyczynę reakcji anafilaktycznej na pokarm. Spektrum objawów alergii na białka mleka krowiego jest bardzo szerokie. Często są to reakcje pokarmowe (biegunki, zaparcia, wymioty, wzdęcia, bóle brzucha), a także zmiany skórne takie jak pokrzywka, świąd czy zaostrzenie zmian atopowych. Wraz z wiekiem może rozwinąć się tolerancja na mleko krowie.

Algorytm diagnostyczny alergii na mleko krowie

Bos d8 (Kazeina)

Kazeina (Bos d8) jest alergenem głównym mleka i jednocześnie najważniejszym alergen sera. Kazeina mleka krowiego wykazuje dużą homologię sekwencji aminokwasów z kazeiną mleka owczego oraz koziego. Ponadto może być źródłem alergenu w rekacji krzyżowej z białkami soją. W związku z tym pacjenci z nadwrażliwością na Bos d8 nie powinni zastępować mleka krowiego mlekiem sojowym. Uczulenie na kazeinę może wiązać się z wysokim ryzykiem manifestacji objawów po spożyciu mleka oraz produktów mlecznych pod każdą postacią (świeże i gotowane), a także produktów spożywczych zawierających kazeinę jako dodatek (m.in.: czekolada, wędliny, chipsy, chleb, płatki śniadaniowe). Kazeina jest najczęstszym alergenem mleka, na który uczulają się dzieci. Wysokie stężenia specyficznych przeciwciał IgE wytworzonych przeciwko Bos d8 mogą świadczyć o przewlekłej alergii na mleko krowie, zaś malejący poziom tychże przeciwciał prognozuje wzrost tolerancji na ten produkt spożywczy.

Uczulenie na Bos d8 stwierdzono u ok. 72% pacjentów z CMPA (ang. cow’s milk protein allergy).

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!