Kukurydza zwyczajna (Zea mays) uznawana jest za zboże, które nie zawiera glutenu. Jest bogatym źródłem witamin i minerałów, luteiny, antyoksydantów oraz błonnika. Ma szerokie zastosowanie w przemyśle cukierniczym, piekarniczym, piwowarskim, olejarskim i paszowym. Ponadto używana jest jako surowiec w przemyśle papierniczym oraz posiada ogromny potencjał w produkcji bioenergii. Wytwarza się z niej mąkę, kaszę. otręby, płatki, chrupki, popcorn oraz olej.

Mimo swoich zalet prozdrowotnych, kukurydza może stanowić przyczynę alergii pokarmowych. Reakcje alergiczne najczęściej wywołuje syrop kukurydziany, który jest używany do produkcji wielu produktów spożywczych. Świeże ziarna kukurydzy bardzo rzadko są powodem niepokojących objawów.

Objawy alergii na kukurydzę to przede wszystkim migrena, osłabienie, senność czy drażliwość, które pojawiają się po skonsumowaniu potraw zawierających ten składnik. 

Osoby u których stwierdzono alergię na kukurydzę muszą zachować szczególną ostrożność przy wyborze produktów oraz dań w restauracjach. Kukurydza (w postaci mąki syropu lub oleju) w śladowych ilościach może być zawarta w galaretkach, gumach do życia, whiskey, lodach, majonezie, paście do zębów, niektórych lekach czy serach. Ponadto mąka kukurydziana znalazła zastosowanie do obsypywania kartonów na mleko.

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

 

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!