Kiwi (Actinidia deliciosa), zwany inaczej agrestem chińskim,  jest owocem drzewiastego pnącza z rodzaju Actinidia. Pierwsze uprawy były prowadzone na niewielką skalę w Chińskiej Dolinie Jangcy. Kiwi początkowo było wykorzystywane jako roślina ozdobna. Jego walory smakowe doceniono dopiero w  Nowej Zelandii, gdzie spopularyzowano jego hodowlę
i uprawę. W latach 70. XX wieku owoc trafił na rynki światowe jako „kiwifruit”.  Na chwilę obecną dostępne są dwa gatunki kiwi: kiwi Gold (Actinidia chinensis) oraz kiwi Zielone (Actinidia deliciosa). Najbardziej rozpowszechniona jest odmiana „Hayward”,  mniejsze znaczenie mają odmiany: „Tomeri”, „Jenny”, „Oriental Delight” i „Balke”.

Owoce kiwi są spożywane w stanie świeżym lub w postaci przetworzonej (mrożone, w puszkach, liofilizowane). Na rynku spożywczym dostępne są dżemy, lody, napoje, likieryi wina musujące otrzymywane z tego owocu. Dzięki dużej zawartości pektyn znalazły one zastosowanie do produkcji galaretek, dżemów i ostrych sosów. Ponadto enzymy zawarte w kiwi powodują, że mięso staje się bardziej miękkie i delikatne, co wykorzystywane jest w gastronomii. Owoce kiwi stały się bardzo popularne w diecie ze względu na przyjemny smak, niską kaloryczność oraz dużą zawartość witaminy C.

Według najnowszych badań, nadwrażliwość na owoc kiwi ma duże znaczenie kliniczne i szczególnie często występuje u małych dzieci.  Ponadto wykazano, że alergenność owoców kiwi jest zależna od czasu zbiorów – największa ilość Act c 1 i Act c 2 występuje w owocach zbieranych w listopadzie. Hoffman-Sommergruber i wsp. dowiedli, że odmiana Hayward (ciemnozielona) jest odmianą o największym potencjale alergogennym.

Alergia na owoc kiwi obejmuje szeroki wachlarz objawów klinicznych – od łagodnych objawów miejscowych po ciężkie reakcje systemowe.

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!