Ryż (Oryza) jest popularnym składnikiem wielu potraw na świecie. Zaliczany jest do zbóż. Jest bogatym źródłem cennych składników odżywczych. Ma szerokie zastosowanie w gastronomii – jako dodatek lub główny składnik dań wytrawnych i deserów. Wytwarza się z niego mąkę, płatki, chrupki, wafle oraz olej. 

W Polsce ryż jest uznawany za produkt o niskim potencjale alergogennym. W związku z tym alergia na ryż jest niezwykle rzadka i związana jest zwykle z reakcjami krzyżowymi na inne zboża (pszenica, owies, żyto, jęczmień, gryka, komosa ryżowa czy amarantus) lub z reakcjami krzyżowymi na pyłki traw. Grupą szczególnie narażoną na pojawianie się reakcji nadwrażliwości na ryż są pacjenci u których stwierdzono atopowe zapalenia skóry lub astmę. 

Uczulenie na ryż zwykle ma charakter alergii pokarmowej, w której reakcje nadwrażliwości pojawiają się po spożyciu produktów, które w swoim składzie zawierają ryż. Jednak opisano pojedyncze przypadki wystąpienia reakcji alergicznych po wydychaniu oparów gotowanego ryżu lub pyłu z mąki ryżowej. Część alergenów ryżu jest neutralizowana podczas gotowania, jednak nie wszystkie.

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!