Banan jest rozpowszechnionym i smacznym owocem. Stanowi istotny składnik diety, zwłaszcza małych dzieci. Banany są bogatym źródłem błonnika, składników mineralnych oraz witamin. Pomagają wyrównać niedobór elektrolitów, zwłaszcza potasu. Alergia na banany występuje dość często i obserwuje się ją głownie u dzieci oraz osób dorosłych w wieku od 20 do 40 lat. Uczulać mogą nie tylko świeże owoce, ale również soki, ciasta oraz przetwory.
Objawy reakcji alergicznej po spożyciu banana mogą być bardzo zróżnicowane i zalezą od danego organizmu oraz stopnia uczulenia. Alergia może objawiać się w postaci pokrzywki oraz rumienia i świądu u osób z wypryskiem, czasami jako zespół alergii jamy ustnej (ang. OAS, Oral Allergy Syndrome). Bardzo rzadko może prowadzić do ciężkich reakcji układowych lub nawet wstrząsu anafilaktycznego.
Alergeny banana wykazują reaktywność krzyżową z alergenami lateksu i ambrozji.
Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).
Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).
Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze
« Wróć do listy terminów