Gruszki to smaczne i zdrowe owoce, które znajdziemy w wielu ogrodach i działkach. Wrzesień jest miesiącem, w którym owoce te pojawiają się na targowiskach. Gruszki należą do owoców pestkowych, które dość silnie uczulają i wykazują reaktywność krzyżową.

Największy potencjał alergogenny mają świeże owoce. Obróbka termiczna sprawia, że gruszki tracą swoje właściwości alergizujące. 

Objawy reakcji alergicznej po spożyciu gruszki mogą być bardzo zróżnicowane i zalezą od danego organizmu oraz stopnia uczulenia. Alergia najczęściej występuje jako zespół alergii jamy ustnej (ang. OAS, Oral Allergy Syndrome), czyli wystąpieniem lokalnych reakcji w obrębie jamy ustanej (mrowienie ust, gardła, obrzęk warg i języka, chrypka). Bardzo rzadko może prowadzić do ciężkich reakcji układowych lub nawet wstrząsu anafilaktycznego. Warto pamiętać, że nawet dotknięcie owocu może spowodować wystąpienie na skórze pokrzywki kontaktowej, zlokalizowanej głównie na palcach i wargach.

Alergeny gruszki wykazują reaktywność krzyżową m.in. z alergenami brzozy, oliwki, jabłka, brzoskwiń, pomidorów, orzeszków ziemnych.

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!