Sezonowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek, spowodowane alergenami pyłków roślin, towarzyszy ludzkości od wieków. Europejska Biała Księga Alergii wskazuje, że pyłkowica stanowi duży problem społeczny. Według informacji Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej, na alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek cierpi blisko 20% społeczeństwa i odsetek ten wciąż rośnie.

Gorączka sienna (ang. hay fever) to powszechna nazwa objawów uczulenia na pyłek roślin. Termin ten został wprowadzony w 1928 roku przez naukowca John’a Bostock’a, który uważał, że przyczyną dolegliwości jest siano.  Do charakterystycznych objawów gorączki siennej zalicza się:

  • świąd i nieżyt nosa
  • łzawienie, pieczenie i zaczerwienie spojówek
  • duszność
  • napadowy kaszel
  • świszczący oddech
  • kichanie
  • zmiany skórne
  • lekkie stany podgorączkowe

Objawy u pacjentów nasilają się zazwyczaj w słoneczne i wietrzne dni, w godzinach porannych oraz między 17 a 19 popołudniu.  Dużo alergenów pyłków roślin znajduje się w powietrzu bezpośrednio po krótkotrwałych opadach deszczu. W pochmurne dni obserwuje się złagodzenie dolegliwości. Ponadto chorzy mogą odczuwać nasilenie objawów podczas spacerów po łące, koszenia trawników, czy kontakcie z sianem. Bardzo często objawy alergii nasilają się podczas jazdy samochodem, gdyż nawiew powietrza i otwarte okna stanowią pułapkę dla pyłków. 

Żyto uprawia się na mąkę, a z ziarniaków produkuje się alkohol etylowy.

Pyłek żyta wykazuje silne właściwości alergogenne. Sprzyja temu agresywność jego alergenów, szerokie rozpowszechnienie tego gatunku zboża w otoczeniu człowieka i wysokie stężenie pyłków w powietrzu w okresie kwitnienia. Uczulenie na alergen wziewny jakim jest pyłek żyta często wiąże się z uczuleniem na pokarmowe alergeny obecne w ziarnach żyta oraz mące żytniej. 

Pierwsze objawy alergii wziewnej na żyto pojawiają się w maju, wraz z początkiem pylenia żyta i z różnym natężeniem trwają do końca lipca (ich ilość waha się w zależności od pogody i pory dnia, osiągając najwyższe wartości w dni wietrzne, suche i gorące). Warto pamiętać, że sezon pylenia roślin jest ściśle związany z aktualnymi warunkami atmosferycznymi oraz regionem geograficznym, dlatego w każdym roku wygląda nieco inaczej. Ponadto, wegetacja w regionach górskich oraz np. północno-wschodniej Polsce następuje nieco później w porównaniu z innymi obszarami kraju, dlatego niebezpieczne dla alergików stężenie pyłków roślin będzie tam opóźnione o kilka tygodni.

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!