Sezonowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek, spowodowane alergenami pyłków roślin, towarzyszy ludzkości od wieków. Europejska Biała Księga Alergii wskazuje, że pyłkowica stanowi duży problem społeczny. Według informacji Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej, na alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek cierpi blisko 20% społeczeństwa i odsetek ten wciąż rośnie.

Gorączka sienna (ang. hay fever) to powszechna nazwa objawów uczulenia na pyłek tymotki łąkowej. Termin ten został wprowadzony w 1928 roku przez naukowca John’a Bostock’a, który uważał, że przyczyną dolegliwości jest siano.  Do charakterystycznych objawów gorączki siennej zalicza się:

  • świąd i nieżyt nosa
  • łzawienie, pieczenie i zaczerwienie spojówek
  • duszność
  • napadowy kaszel
  • świszczący oddech
  • kichanie
  • zmiany skórne
  • lekkie stany podgorączkowe

Objawy u pacjentów nasilają się zazwyczaj w słoneczne i wietrzne dni, w godzinach porannych oraz między 17 a 19 popołudniu. W pochmurne dni obserwuje się złagodzenie dolegliwości. Ponadto chorzy mogą odczuwać nasilenie objawów podczas spacerów po łące, koszenia trawników, czy kontakcie z sianem.

Alergen pyłku tymotki łąkowej jest najlepiej poznanym alergenem pyłku traw. Badania wykazały, że poszczególne gatunki traw są tak blisko ze sobą spokrewnione oraz że alergeny zawarte w ich ziarnach pyłku mają prawie identyczną budowę (zgodność sekwencji aminokwasów sięga nawet 95%). W związku z tym w środowisku naukowym uważa się, że alergeny pyłku tymotki łąkowej mogą być uniwersalnym markerem do diagnostyki i odczulania chorych z alergią na pyłek traw.

Osoby uczulone na pyłek tymotki łąkowej i pyłki traw powinny unikać spożywania miodów wielokwiatowych. W badaniach miodów wykazano obecność ziarna pyłków traw. U chorych po spożyciu miodu zaobserwowano bóle brzucha, biegunkę, świąd skóry oraz objawy ze strony dróg oddechowych.

Algorytm diagnostyczny alergii na tymotkę łąkową

Phl p2

Phleum pratense 2 (Phl p2) jest specyficznym markerem odpowiedzialnym za objawy alergiczne po kontakcie z tymotką łąkową oraz trawami (Poaceae). Stanowi pomniejszy alergen pyłku tymotki łąkowej. Uczulenie na Phl p2  stwierdzono u 5% pacjentów z alergią na pyłek tych roślin.

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 10 dni roboczych

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!