Sezonowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek, spowodowane alergenami pyłków roślin, towarzyszy ludzkości od wieków. Europejska Biała Księga Alergii wskazuje, że pyłkowica stanowi duży problem społeczny. Według informacji Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej, na alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek cierpi blisko 20% społeczeństwa i odsetek ten wciąż rośnie.

Gorączka sienna (ang. hay fever) to powszechna nazwa objawów uczulenia na pyłek tymotki łąkowej. Termin ten został wprowadzony w 1928 roku przez naukowca John’a Bostock’a, który uważał, że przyczyną dolegliwości jest siano.  Do charakterystycznych objawów gorączki siennej zalicza się:

  • świąd i nieżyt nosa
  • łzawienie, pieczenie i zaczerwienie spojówek
  • duszność
  • napadowy kaszel
  • świszczący oddech
  • kichanie
  • zmiany skórne
  • lekkie stany podgorączkowe

Objawy u pacjentów nasilają się zazwyczaj w słoneczne i wietrzne dni, w godzinach porannych oraz między 17 a 19 popołudniu. W pochmurne dni obserwuje się złagodzenie dolegliwości. Ponadto chorzy mogą odczuwać nasilenie objawów podczas spacerów po łące, koszenia trawników, czy kontakcie z sianem.

Alergen pyłku tymotki łąkowej jest najlepiej poznanym alergenem pyłku traw. Badania wykazały, że poszczególne gatunki traw są tak blisko ze sobą spokrewnione oraz że alergeny zawarte w ich ziarnach pyłku mają prawie identyczną budowę (zgodność sekwencji aminokwasów sięga nawet 95%). W związku z tym w środowisku naukowym uważa się, że alergeny pyłku tymotki łąkowej mogą być uniwersalnym markerem do diagnostyki i odczulania chorych z alergią na pyłek traw.

Osoby uczulone na pyłek tymotki łąkowej i pyłki traw powinny unikać spożywania miodów wielokwiatowych. W badaniach miodów wykazano obecność ziarna pyłków traw. U chorych po spożyciu miodu zaobserwowano bóle brzucha, biegunkę, świąd skóry oraz objawy ze strony dróg oddechowych.

Algorytm diagnostyczny alergii na tymotkę łąkową

Phl p1

Phleum pratense 1 (Phl p1) jest uznawane za najistotniejszy alergen odpowiedzialny za objawy alergiczne po kontakcie z tymotką łąkową oraz trawami (Poaceae). Uczulenie na Phl p1  stwierdzono u 80% pacjentów z alergią na pyłek tych roślin.

Phl p1 jest nośnikiem reagujących krzyżowo determinant węglowodanowych (CCD). Obecność CCD w cząsteczce alergenów inhalacyjnych może prowadzić do syntezy przeciwciał IgE anty-CCD. W konsekwencji istnieje możliwość uzyskania wyników fałszywie dodatnich na alergeny zawierające CCD. U pacjentów uczulonych na tymotkę łąkową, z wysokim poziomem przeciwciał anty-CCD, dodatnie wyniki testów z alergenami źródłowymi zawierającymi CCD (bez oznaczenia sIgE w stosunku do poszczególnych komponent alergenowych) są częstym źródłem pomyłek diagnostycznych.

Wysokie stężenie IgE swoistego dla rPhl p1 jest wskazaniem do zastosowania odczulania na tymotkę łąkową. Pacjenci, u których wykryto swoiste p/ciała IgE wobec tych tego epitopu zdecydowanie lepiej odpowiadają na immunoterapię swoistą (odczulanie) w porównaniu do pacjentów, którzy nie są na nie uczuleni.

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

Phl p5b

Phleum pratense 5 (Phl p5) jest głównym markerem uczulenia na tymotkę łąkową oraz trawy (Poaceae). Uczulenie na Phl p5  stwierdzono u 57% pacjentów z alergią na pyłek tych roślin. Wysokie stężenie IgE swoistego dla Phl p5  jest wskazaniem do zastosowania odczulania na tymotkę łąkową. Pacjenci, u których wykryto swoiste p/ciała IgE wobec tych tego epitopu zdecydowanie lepiej odpowiadają na immunoterapię swoistą (odczulanie) w porównaniu do pacjentów, którzy nie są na nie uczuleni.

Phl p5 wykazuje dużą homologię sekwencji aminokwasów w stosunku do Phl p6, dlatego przeciwciała IgE przeciw Phl p5 mogą być przyczyną reakcji krzyżowych.

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 10 dni roboczych

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!