Sezonowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek, spowodowane alergenami pyłków roślin, towarzyszy ludzkości od wieków. Europejska Biała Księga Alergii wskazuje, że pyłkowica stanowi duży problem społeczny. Według informacji Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej, na alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek cierpi blisko 20% społeczeństwa i odsetek ten wciąż rośnie.

Gorączka sienna (ang. hay fever) to powszechna nazwa objawów uczulenia na pyłek roślin. Termin ten został wprowadzony w 1928 roku przez naukowca John’a Bostock’a, który uważał, że przyczyną dolegliwości jest siano.  Do charakterystycznych objawów gorączki siennej zalicza się:

  • świąd i nieżyt nosa
  • łzawienie, pieczenie i zaczerwienie spojówek
  • duszność
  • napadowy kaszel
  • świszczący oddech
  • kichanie
  • zmiany skórne
  • lekkie stany podgorączkowe

Objawy u pacjentów nasilają się zazwyczaj w słoneczne i wietrzne dni, w godzinach porannych oraz między 17 a 19 popołudniu.  Dużo alergenów pyłków traw znajduje się w powietrzu bezpośrednio po krótkotrwałych opadach deszczu. W pochmurne dni obserwuje się złagodzenie dolegliwości. Ponadto chorzy mogą odczuwać nasilenie objawów podczas spacerów po łące, koszenia trawników, czy kontakcie z sianem. Bardzo często objawy alergii nasilają się podczas jazdy samochodem, gdyż nawiew powietrza i otwarte okna stanowią pułapkę dla pyłków. 

Życica trwała (Lolium perenne) nazywana również rajgrasem angielskim, należy do traw użytkowych. W Polsce występuje pospolicie na całym obszarze kraju i bardzo często jest uprawnia jako trawa pastewna i trawnikowa. Można ją spotkać na polanach, przydrożach, na placach gruntowych i w miejscach udeptywanych. Ze względu na wysokie wymagania świetlne, rzadko występuje w zaroślach i na łąkach. Jest odporna na udeptywanie, dlatego bardzo chętnie obsiewane są nią intensywnie użytkowane trawniki (np.trawniki sportowe, pola golfowe, boiska) oraz wykorzystywana jest do produkcji trawy w rolce.

Okres kwitnienia przypada od maja do października. Najbardziej dokuczliwy bywa zazwyczaj czas do połowy lipca, kiedy stężenie pyłków jest największe. Warto pamiętać, że sezon pylenia traw jest ściśle związany z aktualnymi warunkami atmosferycznymi oraz regionem geograficznym, dlatego w każdym roku wygląda nieco inaczej. Ponadto, wegetacja w regionach górskich oraz np. północno-wschodniej Polsce następuje nieco później w porównaniu z innymi obszarami kraju, dlatego niebezpieczne dla alergików stężenie pyłków traw będzie tam opóźnione o kilka tygodni.

Pyłek traw charakteryzuje się bardzo dużym podobieństwem w budowie, co jest przyczyną reakcji krzyżowych pomiędzy różnymi gatunkami. Ponadto pyłki traw mogą wchodzić w reakcje krzyżowe z niektórymi pokarmami (tzw. zespół pyłkowo-pokarmowy): melon, arbuz, brzoskwinie, daktyle, figi, jabłka, śliwki, gruszki, kasztany jadalne, kiwi,  nektarynka/pomarańcze, pistacje, porzeczki, winogrona, bakłażan,  grzyby, marchewka, pomidor, seler, mąka (żyto, pszenica), otręby, rośliny strączkowe, imbir, rumianek, orzechy ziemne, orzechy laskowe, orzechy pistacjowe, wieprzowina.

Osoby uczulone na pyłki traw powinny unikać spożywania miodów wielokwiatowych. W badaniach miodów wykazano obecność ziarna pyłków traw. U chorych po spożyciu miodu zaobserwowano bóle brzucha, biegunkę, świąd skóry oraz objawy ze strony dróg oddechowych.

Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 10 dni roboczych

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!