Wełna jest włóknem naturalnym pozyskiwanym z sierści owiec, lam, wielbłądów, kóz, czy królików. Doskonale nadaje się do wytwarzania wysokiej jakości wyrobów włókienniczych. Alergia na wełnę zdarza się bardzo rzadko. Głównym alergenem wełny jest lanolina. Lanolina uzyskiwana jest z oczyszczonego owczego łoju i zawiera alkohole wełniane, alkohole tłuszczowe i kwasy tłuszczowe. Alergia na wełnę objawia się podrażnieniem oczu (zaczerwienienie, świąd, opuchlizna) oraz podrażnieniem nosa (katar surowiczy, kichanie, przekrwienie śluzówek oraz kłopoty z oddychaniem). Często objawom tym towarzyszą trudności z oddychaniem i kaszel. Osoby uczulone na wełnę powinny unikać stosowania kosmetyków zwierających w swoim składzie lanolinę. 

Warto pamiętać, że znacznie częściej niż alergię na wełnę spotyka się podrażnienie skóry wywołane kontaktem z wełną (podrażnienie mechaniczne, podrażnienie wywołane przez barwniki lub inne substancje chemiczne), które mylnie brane jest za alergię. 

Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 10 dni roboczych

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!