Klecanka rdzaworożna (Polistes dominulus) jest owadem błonkoskrzydłym. Chętnie zasiedla tereny mocno przekształcone przez człowieka (np. centra miast czy tereny przemysłowe). Swoje gniazda buduje w  garażu albo strychu albo pod dachem. W warunkach bardziej naturalnych, może się natomiast gnieździć np. w norach zwierząt, budkach lęgowych dla ptaków, czy w pustych ulach. Może użądlić bez oczywistej przyczyny. Objawy alergiczne mogą mieć charakter miejscowy oraz uogólniony. 

Pol d5

Pol d5 należy do rodziny białek antygenu 5. Stanowi główny alergen jadu klecanki. Pol d5 wykazuje dużą reaktywność krzyżową z Ves v5 (jad osy pospolitej), co znaczenie utrudnia rozróżnienie pomiędzy uczuleniem na wymienione alergeny.

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 10 dni roboczych

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!