Reakcje alergiczne na jad komara rzadko są poważne, lecz są częstą przyczyną konsultacji w gabinetach alergologicznych. Ograniczają się do reakcji skórnych – od szybko pojawiających się bąbli pokrzywkowych po przewlekły świąd i wyprysk. Wstrząs anafilaktyczny bywa skrajnie rzadki.  Pot ludzki zawiera organiczne związki zapachowe, które determinują jego atrakcyjność dla komarów. Wyższe prawdopodobieństwo ukąszenia komara jest związane z wiekiem u dzieci, płcią męską, dużymi rozmiarami ciała, ciążą i spożyciem alkoholu. 

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!