Gatunki ochotki (np. ochotka piórkowa Chironomus plumosus), są niegryzącymi owadami występującymi na wszystkich kontynentach i żyjącymi w podmokłym środowisku. Wielkie roje godowe samców tworzą chmurki kilka metrów nad ziemią. 

Larwy ochotek wykorzystywane są w akwarystyce jako pokarm dla rybek lub przynęta (żywe lub jako liofilizat).  Alergię powoduje kontakt z larwami, wdychanie liofilizatu larw oraz wdychanie cząstek martwych owadów dorosłych. Najbardziej narażone na kontakt z alergenem są osoby które hodują rybki lub pracują z rybami. Nadwrażliwość na larwy ochotkowatych powoduje zaostrzenie reakcji astmatycznych, nieżyt nosa, zapalenie spojówek, pokrzywkę, obrzęk krtani, a nawet reakcje uogólnione, anafilaktyczne. Alergen ochotki wykazuje reaktywność krzyżową z roztoczami kurzu domowego, jadem komara, alergenami karalucha.

Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Próbki krwi służące do oznaczeń przeciwciał przeciw jadom, powinny być pobrane w trakcie wystąpienia objawów, bądź zaraz po ich ustąpieniu, najlepiej nie później niż 6 miesięcy  po ekspozycji na alergen. Jeśli wynik badania jest negatywny a istnieje duże podejrzenie alergii IgE zależnej, zaleca się powtórzenie testu po okresie 5-6 tygodni. Wyniki poniżej poziomu wykrywalności u pacjentów z podejrzeniem alergii na  jady, wskazują na brak specyficznych przeciwciał IgE w badanym materiale. Taka sytuacja nie wyklucza jednak możliwości wystąpienia reakcji alergicznej w danej chwili lub mogącej wystąpić w przyszłości.

Czas oczekiwania na wynik: 10 dni roboczych

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!