Szerszeń europejski (Vespa crabro) jest owadem błonoskrzydłym występującym w Europie Środkowej, pospolitym na terenie całej Polski. Można spotkać go zarówno na wsi, jak i w mieście. Buduje swoje gniazda w dziuplach drzew, norach ziemnych, opuszczonych ulach, czasem na wolnym powietrzu, lecz w miejscach osłoniętych (na strychach i pod dachami). Szerszeń jest stosunkowo łagodną i mało napastliwą , nieagresywną osą. Atakuje tylko w chwili zagrożenia. Może go też sprowokować drażniący zapach, np. ostra woń perfum.

Objawy alergiczne mogą mieć charakter miejscowy oraz uogólniony. Najczęściej w postaci opuchlizny, rozchodzącej się od miejsca użądlenia z możliwą reakcją anafilaktyczną obejmującą pokrzywkę, zaczerwienienie, obrzęk naczynioworuchowy oraz poważne objawy z układu oddechowego i krążenia. Reakcje, natychmiastowe lub typu opóźnionego  mogą kończyć się zgonem.

Na podstawie dotychczas przeprowadzonych badań klinicznych wiadomo, że istnieją pewne predyspozycje, które wpływają na ciężkość reakcji uczuleniowej na jad owadów błonkoskrzydłych. Należą do nich m. in.: wiek, choroby układu krążenia, przyjmowane leki, głównie β-blokery i ACE inhibitory, mastocytoza oraz podwyższony poziom tryptazy w surowicy.

Alergen ten wykazuje reaktywność krzyżową z z jadem osy pospolitej (Vespula vulgaris).

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Próbki krwi służące do oznaczeń przeciwciał przeciw jadom ImmunoCAP, powinny być pobrane w trakcie wystąpienia objawów, bądź zaraz po ich ustąpieniu, najlepiej nie później niż 6 miesięcy  po ekspozycji na alergen. Jeśli wynik badania jest negatywny a istnieje duże podejrzenie alergii IgE zależnej, zaleca się powtórzenie testu po okresie 5-6 tygodni. Wyniki poniżej poziomu wykrywalności u pacjentów z podejrzeniem alergii na  jady, wskazują na brak specyficznych przeciwciał IgE w badanym materiale. Taka sytuacja nie wyklucza jednak możliwości wystąpienia reakcji alergicznej w danej chwili lub mogącej wystąpić w przyszłości.

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!