Lateks jest składnikiem gumy naturalnej. Z niego produkuje się wiele przedmiotów, takich jak: rękawiczki, cewniki, rurki intubacyjne, korki gumowe, maski twarzowe, prezerwatywy, balony, smoczki, przylepce, sprzęt sportowy, podkleiny dywanów. Lateks powstaje z mleczka kauczukowego pozyskiwanego z drzewa Hevea brasiliensis.  Reakcje alergiczne mogą wystąpić w wyniku kontaktu z wyrobami z lateksu oraz wdychania cząstek lateksu obecnych w powietrzu.

Alergia na lateks objawia się najczęściej pokrzywką, rumieniem, świądem skóry, zapaleniem spojówek, nieżytem nosa czy astmą. Nierzadko może dojść do wstrząsu anafilaktycznego zagrażającemu życiu pacjenta. Grupami podwyższonego ryzyka wystąpienia nadwrażliwości na białka lateksowe są pracownicy służby zdrowia, chorzy wymagający stałego cewnikowania i wielokrotnych operacji chirurgicznych, pracownicy przemysłu gumowego, fryzjerzy, sprzątaczki, ogrodnicy oraz malarze.

Algorytm diagnostyczny alergii na lateks

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!