Penicillium notatum należy do tzw. grzybów wewnątrzdomowych.  Rozwija się szczególnie dobrze w pomieszczeniach wilgotnych, ciepłych oraz źle wentylowanych (głównie pomieszczenia piwniczne, pralnie, łazienki czy kuchnie oraz pomieszczenia gospodarskie na wsi, drewniane domy letniskowe, altanki, sauny i baseny). Zarodniki grzyba utrzymują się w powietrzu pomieszczeń przez cały rok, w porównywalnych stężeniach. Stanowią one istotny składnik kurzu domowego. Rezerwuarem pleśni są często podlewane rośliny, zwierzęta domowe, tapety, zakurzone materace, pluszowe zabawki, a także zanieczyszczone urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne. W domach, w których znajdują się dywany na podłogach, wykrywano 2-3 krotnie wyższe stężenia rodzajów Penicillium, niż w domach bez dywanów. Szczególnie obecność kota w domu powoduje znaczne zwiększenie ilości pleśni w pomieszczeniach. Istnieje związek pomiędzy stężeniem grzybów w środowisku wewnątrzdomowym a pogodą – przeważnie najwyższe jest przy wietrznej i wilgotnej, a najniższe w suche słoneczne dni. Ludzie wykonujący niektóre zawody są bardziej narażeni na kontakt z grzybami pleśniowymi w miejscu pracy, a tym samym na rozwój alergii. Należą do nich między innymi: piekarze, rolnicy, pracownicy piekarń, stolarze, wytwórcy win, osoby zajmujące się naprawą mebli (szczególnie zabytkowych).

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!