Sezonowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek, spowodowane alergenami pyłków roślin, towarzyszy ludzkości od wieków. Europejska Biała Księga Alergii wskazuje, że pyłkowica stanowi duży problem społeczny. Według informacji Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej, na alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek cierpi blisko 20% społeczeństwa i odsetek ten wciąż rośnie.

Alergia na pyłki drzew, obok alergii na pyłki traw, stanowi jedną z najczęstszych przyczyn sezonowo występujących objawów, tzw. pyłkowicy. Przyczyną alergii na drzewa są alergenne składniki pyłku. Okres pylenia drzew zaczyna się już w styczniu i może trwać do końca października. Warto pamiętać, że sezon pylenia drzew jest ściśle związany z aktualnymi warunkami atmosferycznymi oraz regionem geograficznym, dlatego w każdym roku wygląda nieco inaczej. Ponadto, wegetacja w regionach górskich oraz np. północno-wschodniej Polsce następuje nieco później w porównaniu z innymi obszarami kraju, dlatego niebezpieczne dla alergików stężenie pyłków drzew będzie tam opóźnione o kilka tygodni.

Objawy alergii na pyłki drzew mogą być często mylone z pierwszymi objawami przeziębienia lub grypy. Do charakterystycznych objawów alergii na pyłki drzew zalicza się:

  • świąd i nieżyt nosa
  • łzawienie, pieczenie i zaczerwienie spojówek
  • duszność
  • napadowy kaszel
  • świszczący oddech
  • kichanie
  • zmiany skórne
  • lekkie stany podgorączkowe
  • osłabienie i zaburzenia koncentracji
  • w przypadku reakcji krzyżowych z pokarmami pochodzenia roślinnego mogą pojawić się również dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie jak nudności, biegunki, wymioty, ból brzucha

Objawy u pacjentów nasilają się zazwyczaj w słoneczne i wietrzne dni, w godzinach porannych oraz między 17 a 19 popołudniu. W pochmurne dni obserwuje się złagodzenie dolegliwości. Ponadto chorzy mogą odczuwać nasilenie objawów podczas spacerów po parkach, alejach, skwerach czy lasach. Bardzo często objawy alergii nasilają się podczas jazdy samochodem, gdyż nawiew powietrza i otwarte okna stanowią pułapkę dla pyłków.

Olsza szara jest pospolitym drzewem rosnącym w Europie i na zachodzie Ameryki Północnej. Występuje pospolicie na południu kraju oraz na nizinach. Pyłek olszy zaczyna pojawiać się w powietrzu zwykle w lutym, gdy wystąpią sprzyjające warunki pogodowe, a szczyt pylenia w większości regionów Polski przypada na marzec. W dużych aglomeracjach miejskich stężenie pyłku olszy osiąga bardzo wysokie wartości, a na terenach podmiejskich może być ekstremalnie wysokie. Ryzyko kontaktu z alergenami pyłku olszy jest bardzo duże, mimo że chorzy przebywają poza pomieszczeniami zamkniętymi przez stosunkowo krótki czas (okres końca zimy i początku wiosny). W okresie pylenia olszy przenikanie jej alergenów do wnętrza pomieszczeń mieszkalnych i biurowych jest ograniczone z uwagi na niską temperaturę powietrza i oszczędność ciepła (zamknięte okna). Pyłek olszyny wykazuje reaktywność krzyżową z pyłkiem brzozy i leszczyny oraz niektórymi warzywami i owocami. W związku z tym u osób uczulonych na pyłek olszy mogą się pojawić objawy alergii również w okresie pylenia brzozy i leszczyny, a także po spożyciu np. jabłka, brzoskwini, orzechów laskowych czy selera.

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!