Pyłek brzozy jest jedną z najczęstszych przyczyn objawów okresowego alergicznego nieżytu nosa, zapalenia spojówek i atopowej astmy pyłkowej. Uczulenie na główny alergen pyłku brzozy (Bet v 1) dotyka ponad 100 milionów ludzi. Alergeny pojawiają się w powietrzu głównie na przełomie kwietnia i maja. Jeden kwiat brzozy jest w stanie wytworzyć nawet ponad 20 tysięcy ziaren pyłku. Lotne pyłki mogą przemieszczać się z wiatrem na duże odległości. Wykazano, że brzozy rosnące na miejskich terenach w okolicy ruchliwych ulic wytwarzają więcej alergenów w porównaniu do drzew rosnących z dala od ruchu aut.

 

Algorytm diagnostyczny alergii na pyłek brzozy brodawkowatej

Uczulenie na Bet v 2, Bet v 4 i/lub Bet v 6 z wyłączeniem Bet v 1 wskazuje na niskie prawdopodobieństwo skuteczności immunoterapii SIT na pyłek brzozy

Bet v1

Bet v1 jest głównym alergenem pyłku brzozy, który odpowiada za wystąpienie objawów klinicznych u  50– 95 % pacjentów. Wysokie stężenie IgE swoistego dla tego epitopu jest wskazaniem do zastosowania odczulania na pyłek brzozy. Pacjenci, u których wykryto swoiste p/ciała IgE wobec rBet v1 zdecydowanie lepiej odpowiadają na immunoterapię swoistą (odczulanie) w porównaniu do pacjentów, którzy nie są na niego uczuleni. Ponadto zaobserwowano, że ci pacjenci zgłaszają często objawy alergii po kontakcie z innymi alergenami o podobnej budowie:

  • wziewnymi, np.:
    •  pyłek: olchy, leszczyny, dębu
  • pokarmowymi, np.:
    • jabłko, gruszka, brzoskwinia, truskawka, orzech laskowy, włoski, ziemny, migdał, marchewka, seler, pietruszka, ziemniak

Alergia na brzozę (Bet v1) związana jest bardzo często z tzw. zespołem alergii jamy ustnej (ang. OAS, Oral Allergy Syndrome), czyli wystąpieniem u osób uczulonych na pyłek brzozy lokalnych reakcji w obrębie jamy ustanej (mrowienie ust, gardła, obrzęk warg i języka, chrypka) po spożyciu niektórych warzyw i owoców. Przyczyną tego zjawiska jest krzyżowa reakcja przeciwciał wyprodukowanych pierwotnie przeciwko pyłkowi brzozy (Bet v1) z innymi alergenami roślinnymi o podobnej budowie, np. alergenami jabłka, gruszek, brzoskwiń, pomidorów, orzeszków ziemnych (odpowiednikiem Bet v1 jest Ara h8). Gotowanie tych produktów przed spożyciem powoduje całkowite wyeliminowanie lub znaczącą redukcję objawów OAS.

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!