Pyłek brzozy jest jedną z najczęstszych przyczyn objawów okresowego alergicznego nieżytu nosa, zapalenia spojówek i atopowej astmy pyłkowej. Uczulenie na główny alergen pyłku brzozy (Bet v 1) dotyka ponad 100 milionów ludzi. Alergeny pojawiają się w powietrzu głównie na przełomie kwietnia i maja. Jeden kwiat brzozy jest w stanie wytworzyć nawet ponad 20 tysięcy ziaren pyłku. Lotne pyłki mogą przemieszczać się z wiatrem na duże odległości. Wykazano, że brzozy rosnące na miejskich terenach w okolicy ruchliwych ulic wytwarzają więcej alergenów w porównaniu do drzew rosnących z dala od ruchu aut.

Algorytm diagnostyczny alergii na pyłek brzozy brodawkowatej

Uczulenie na Bet v 2, Bet v 4 i/lub Bet v 6 z wyłączeniem Bet v 1 wskazuje na niskie prawdopodobieństwo skuteczności immunoterapii SIT na pyłek brzozy

Bet v2

Bet v2 jest profiliną. Bet v2 wykazuje dużą reaktywność krzyżową w stosunku do alergenów roślinnych i pokarmowych pochodzenia roślinnego należących do grupy profilin (trawy, bylica, ambrozja, słonecznik, lateks, pomidory, seler, marchew, ziemniaki, melony, arbuzy, pomarańcze, kiwi, brzoskwinie, jabłka, banany, orzechy arachidowe, laskowe, włoskie, migdały, soja, kukurydza). Opisano wiele zespołów pyłkowo-pokarmowych (pollen-food syndrom-PFS) z udziałem tego alergenu, m.in. zespół brzozowo-bylicowo-selerowo-przyprawowy, pyłkowo-selerowo-marchwiowy oraz pyłkowo-orzechowy. Warto zaznaczyć, że nie u wszystkich pacjentów występują wszystkie reakcje krzyżowe i nie ma potrzeby eliminować tych produktów z diety, jeśli nie jest to konieczne.

Nadwrażliwość na Bet v2 stwierdzono u ok. 22% pacjentów uczulonych na pyłek brzozy.

Uczulenie na Bet v2, Bet v4 i/lub Bet v6 z wyłączeniem Bet v1 wskazuje na niskie prawdopodobieństwo skuteczności immunoterapii SIT na pyłek brzozy.

 

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 10 dni roboczych

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!