Bylica pospolita (Artemisia vulgaris L.) to bardzo popularny w całej Europie chwast wiatropylny. W Polsce stanowi jeden z najważniejszych alergenów pyłkowych w Polsce. Jest odpowiedzialna za większość objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek w okresie od połowy lipca do połowy września. Na chwilę obecną zidentyfikowano kilka alergenów pyłku bylicy, przy czym większość chorych reaguje na alergen Art v 1.

Uczulenie na pyłek bylicy może być przyczyną wystąpienia zespołu pyłkowo-pokarmowego z manifestacją systemową – zespół seler-bylica-przyprawy korzenne. Na obecną chwilę nie wykryto, który konkretnie alergen bylicy jest odpowiedzialny za indukcję objawów w tym zespole.

Osoby uczulone na pyłek bylicy pospolitej powinny unikać spożywania miodów wielokwiatowych (pochodzących z sierpniowego oblotu pszczół) i spadziowych. W badaniach miodów liczba ziaren pyłku bylicy przekraczała nawet 2000 ziaren/10 g miodu. U ok. 80% chorych po spożyciu miodu zaobserwowano bóle brzucha, biegunkę, świąd skóry oraz objawy ze strony dróg oddechowych.

Algorytm diagnostyczny alergii na bylicę pospolitą

Art v3

Art v3 należy do białek grupy nsLTP1. Jest uznawany za jeden z najistotniejszych alergenów odpowiedzialnych za objawy alergiczne po kontakcie z bylicą pospolitą.  Alergen ten charakteryzuje się dużą reaktywnością krzyżową w stosunku do alergenów pokarmowych pochodzenia roślinnego należących do grupy białek LTP (brzoskwinia, jabłko, soczewica, pomidor, seler, orzechy włoskie, arachidowe, laskowe, pszenica, kiwi).  Opisano wiele zespołów pyłkowo-pokarmowych (pollen – food syndrom – PFS) z udziałem tego alergenu. Najpopularniejszym zespołem jest zespół bylica-brzoskwinia. Pacjenci uczuleni na pyłek bylicy pospolitej mogą wykazywać objawy alergiczne po spożyciu brzoskwini. Przyczyną tego zjawiska jest Art v3 bylicy i Pru p3 brzoskwini. Ponadto uczulenie na Art v3 może być związane z wystąpieniem reakcji anafilaktycznej po spożyciu ziaren słonecznika oraz rumianku. Warto zaznaczyć, że nie u wszystkich pacjentów występują wszystkie reakcje krzyżowe i nie ma potrzeby eliminować tych produktów z diety, jeśli nie jest to konieczne.

Uczulenie na Art v3 stwierdzono u 45% pacjentów z alergią na pyłek tej rośliny.

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 10 dni roboczych

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!