Sezonowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek, spowodowane alergenami pyłków roślin, towarzyszy ludzkości od wieków. Europejska Biała Księga Alergii wskazuje, że pyłkowica stanowi duży problem społeczny. Według informacji Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej, na alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek cierpi blisko 20% społeczeństwa i odsetek ten wciąż rośnie.

Objawy alergii na pyłki chwastów mogą być często mylone z pierwszymi objawami przeziębienia lub grypy. Do charakterystycznych objawów alergii na pyłki chwastów zalicza się:

  • świąd i nieżyt nosa
  • łzawienie, pieczenie i zaczerwienie spojówek
  • duszność
  • napadowy kaszel
  • świszczący oddech
  • kichanie
  • zmiany skórne
  • lekkie stany podgorączkowe
  • osłabienie i zaburzenia koncentracji
  • w przypadku reakcji krzyżowych z pokarmami pochodzenia roślinnego mogą pojawić się również dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie jak nudności, biegunki, wymioty, ból brzucha

Objawy u pacjentów nasilają się zazwyczaj w słoneczne i wietrzne dni, w godzinach porannych oraz między 17 a 19 popołudniu. W pochmurne dni obserwuje się złagodzenie dolegliwości. Ponadto chorzy mogą odczuwać nasilenie objawów podczas spacerów po parkach, alejach, skwerach czy lasach. Bardzo często objawy alergii nasilają się podczas jazdy samochodem, gdyż nawiew powietrza i otwarte okna stanowią pułapkę dla pyłków.

Bylica pospolita (Artemisia vulgaris L.) to bardzo popularny w całej Europie chwast wiatropylny. W Polsce stanowi jeden z najważniejszych alergenów pyłkowych w Polsce. Jest odpowiedzialna za większość objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek w okresie od połowy lipca do połowy września. Na chwilę obecną zidentyfikowano kilka alergenów pyłku bylicy, przy czym większość chorych reaguje na alergen Art v 1.

Uczulenie na pyłek bylicy może być przyczyną wystąpienia zespołu pyłkowo-pokarmowego z manifestacją systemową – zespół seler-bylica-przyprawy korzenne. Na obecną chwilę nie wykryto, który konkretnie alergen bylicy jest odpowiedzialny za indukcję objawów w tym zespole.

Osoby uczulone na pyłek bylicy pospolitej powinny unikać spożywania miodów wielokwiatowych (pochodzących z sierpniowego oblotu pszczół) i spadziowych. W badaniach miodów liczba ziaren pyłku bylicy przekraczała nawet 2000 ziaren/10 g miodu. U ok. 80% chorych po spożyciu miodu zaobserwowano bóle brzucha, biegunkę, świąd skóry oraz objawy ze strony dróg oddechowych.

Algorytm diagnostyczny alergii na bylicę pospolitą

Badanie wykonywane jest na aparacie Phadia ImmunoCAP firmy Thermo Fisher Scientific. Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST).

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!