IGF-1 stanowi peptydowy czynnik wzrostowy, którego głównym miejscem syntezy jest wątroba. Oprócz wątroby wiele innych narządów i tkanek ma zdolność syntetyzowania somatomedyny. Pozawątrobowe wytwarzanie IGF-1 znacznie słabiej wpływa na jej stężenie w osoczu, ale odgrywa istotną rolę w lokalnej regulacji procesów wzrostowych, zwłaszcza w życiu płodowym. Intensywność wydzielania somatomedyny jest regulowana przez hormon wzrostu i zależy od stanu odżywienia. Zawartość GH i IGF-1 we krwi rośnie wraz ze wzrostem organizmu i zmniejsza w następstwie jego starzenia się.

Badanie poziomu IGF-1 znalazło zastosowanie w diagnostyce chorób związanych z zaburzeniami wydzielania hormonu wzrostu (GH), w monitorowaniu  ich leczenia, a także w wykrywaniu jatrogennych skutków chemioterapii i radioterapii nowotworów  głowy. Pojedyncze oznaczenie poziomu IGF-1 umożliwia pośrednią ocenę wydzielania hormonu wzrostu – stężenie somatomedyny odzwierciedla średnią dobową produkcję GH. Podwyższone wartości somatomedyny związane są z nadmiernym wydzielaniem GH. Obniżone wartości IGF-1 mogą świadczyć o zaburzonym wydzielaniu GH i stanowią przesłankę do dalszej specjalistycznej diagnostyki. Niedobór somatomedyny może być pierwotny – uwarunkowany genetycznie lub nabyty – występujący w przypadku niedożywienia, chorób wątroby, niedoczynności tarczycy, w niewydolności nerek, cukrzycy i wyniszczających stanach katabolicznych. 

Głównymi wskazaniami do wykonania oznaczenia poziomu IGF-1 są:

  • Zaburzenia wzrostu u dzieci i dorosłych
  • Zdiagnozowany nowotwór przysadki
  • Zaburzenia masy mięśniowej
  • Zaburzenia gęstości kości
  • Zaburzenia metaboliczne
  • Chemioterapia lub radioterapia w obrębie głowy (zwłaszcza u dzieci)

Ze względu na trudności z oznaczeniem GH (rytm dobowy, pulsacyjne wydzielanie, krótki okres półtrwania) wraz z pomiarem stężenia hormonu wzrostu zaleca się oznaczenie IGF-1 (somatomedyny).

Wartości referencyjne IGF-1 są ściśle uzależnione od wieku pacjenta – jest to szczególnie istotne przy wykonywaniu badania u dzieci.

 

Przygotowanie do badania: Pacjent musi być na czczo. Na badanie należy się zgłosić między 7:00 a 10:00 rano.

Czas oczekiwania na wynik: 2-3 dni robocze

 

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!