Jest to trzypunktowe  badanie poziomu insuliny w surowicy  w próbkach  pobranych  w czasie  0, 60 i 120 min. po podaniu 75 gramów glukozy. Roztwór glukozy – sporządzony dla dorosłych poprzez rozpuszczenie 75 g glukozy bezwodnej w 250-300 ml wody- powinien zostać wypity przez pacjenta w ciągu maks. 5 min. Dla dzieci zalecana dawka glukozy to 1,75 g/kg m.c. (do 75 g). Dopuszczalne jest wciśnięcie do roztworu glukozy soku z cytryny. Po podaniu glukozy obserwowane są  zmiany  poziomu insuliny w surowicy pacjenta,  związane z szybkością wydzielania insuliny i wchłaniania glukozy przez komórki organizmu. Po podaniu glukozy,  z trzustki wydzielana jest w dwóch etapach insulina – po kilku minutach zgromadzony zapas, a następnie pula powstająca na bieżąco (do 2 godz. po podaniu glukozy).

 

Przygotowanie do badania: Badanie insuliny po obciążeniu 75g glukozy (3 punkty) należy wykonywać bez wcześniejszego ograniczania spożycia węglowodanów. Na badanie należy zgłosić się między 7:00 a 9:00. Pacjent musi być na czczo, wypoczęty i po przespanej nocy. Dwugodzinny okres między wypiciem roztworu zawierającego 75 g glukozy a pobraniem próbki krwi osoba badana powinna spędzić w miejscu wykonania testu, w spoczynku. Wykluczone jest opuszczanie punktu pobrań w celu np. zakupów, spaceru itp., ponieważ związany z tym wysiłek (praca mięśni) wpływa na obniżenie wyniku badania. Zaleca się aby pacjent zgłaszający się na badanie wziął ze sobą cytrynę i małą butelkę wody mineralnej. Jeżeli test ma zostać wykonany u dziecka, należy przed badaniem dziecko zważyć. Waga dziecka jest niezbędna do przeliczenia porcji glukozy (z której zostanie sporządzony roztwór do spożycia) na masę ciała.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

 

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!