Dyskomfort w obrębie jamy brzusznej stanowi jedną z najczęstszych dolegliwości zgłaszanych przez pacjentów podczas wizyty u lekarza specjalisty. Jego podłożem mogą być: nieswoiste zapalenie jelit (ang. inflammatory bowel diseases, IBD) oraz zespół jelita drażliwego (ang. irritable bowel syndrome, IBS).

Nieswoiste zapalenia jelit stanowią duży problem diagnostyczny i terapeutyczny. Standardowo wykorzystywane metody diagnostyczne, takie jak badania endoskopowe, histopatologiczne oraz radiologiczne, należą do badań inwazyjnych jak i kosztownych . Z tego też względu zaczęto poszukiwanie nowych metod ułatwiających proces diagnozowania.

Kalprotektyna jet białkiem należącym do rodziny białek S100. Zbudowana jest z z podjednostek 8 kD (MPR8) oraz 14 kD (MPR 14). Kalprotektyna występuje głównie w ziarnistościach oraz cytoplazmie neutrofili i stanowi około połowę cytoplazmatycznych białek (30-60%). W mniejszych ilościach obecna jest w monocytach i makrofagach. Neutrofile, stanowiące główny składnik nacieku zapalnego w przewodzie pokarmowym, nie wydzielają aktywnie kalprotektyny, ale jest ona uwalniana z nich na skutek śmierci lub uszkodzenia komórki. Pełni ona regulatorową rolę w reakcjach zapalnych, jako czynnik antybakteryjny i antyproliferacyjny. Ogranicza wzrost i przyleganie patogennych bakterii do komórek śluzówki jelit.

Obecnie oznaczenie kalprotektyny w stolcu jest uznanym markerem w diagnostyce nieswoistych chorób zapalnych jelit (zwłaszcza choroby Leśniowskiego-Crohna), monitorowaniu stanu zdrowienia (wygojenia śluzówki) oraz prognozowania zaostrzeń nieswoistych chorób zapalnych jelit .

Należy jednak pamiętać, że kalprotektyna w kale nie jest markerem specyficznym tylko dla nieswoistych zapaleń .Jej stężenie wzrasta także w: nowotworach jelita grubego, aktywnych schorzeniach reumatycznych, ostrym zapaleniu trzustki, marskości wątroby, zapaleniu płuc, po znacznym wysiłku i w trakcie przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Z kolei po intensywnym leczeniu hormonami kory nadnerczy jej stężenie obniża się. 

 

Przygotowanie do badania: Do badania należy przynieść próbkę kału (porcja wielkości orzecha laskowego). Pobrany materiał należy dostarczyć do laboratorium w jak najkrótszym czasie. Próbki na badanie przyjmowane są przez cały dzień.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

 

« Wróć do listy terminów

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!