Dyskomfort w obrębie jamy brzusznej stanowi jedną z najczęstszych dolegliwości zgłaszanych przez pacjentów podczas wizyty u lekarza specjalisty. Jego podłożem mogą być: nieswoiste zapalenie jelit (ang. inflammatory bowel diseases, IBD) oraz zespół jelita drażliwego (ang. irritable bowel syndrome, IBS).

Nieswoiste zapalenia jelit stanowią duży problem diagnostyczny i terapeutyczny. Standardowo wykorzystywane metody diagnostyczne, takie jak badania endoskopowe, histopatologiczne oraz radiologiczne, należą do badań inwazyjnych jak i kosztownych . Z tego też względu zaczęto poszukiwanie nowych metod ułatwiających proces diagnozowania.

Laktoferyna jest glikoproteiną o masie cząsteczkowej około 80 kDa. Jest ona produkowana przede wszystkim przez granulocyty obojętnochłonne. Istotną cechą tego białka jest jego oporność na działanie trawiące enzymów proteolitycznych, co pozwala na jego przejście przez przewód pokarmowy w postaci nie strawionej. Laktoferna posiada właściwości bakteriostatyczne, bakteriobójcze, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze. Odgrywa ponadto istotną rolę w modulowaniu procesów przeciwzapalnych .

Laktoferyna, jako białko uwalniane głównie przez neutrofile może być parametrem  pozwalającym na diagnostykę różnicową stanów zapalnych jelit i zaburzeń czynnościowych ich funkcji. Umożliwia różnicowanie biegunek przebiegających z nasilonym stanem zapalnym od tych, w których nie stwierdza się dużych nacieków z komórek zapalnych.

Z pewną ostrożnością należy interpretować wyniki oznaczenia laktoferyny w kale u niemowląt karmionych piersią, ponieważ wraz z mlekiem matki otrzymują dodatkowo laktoferynę.

 

Przygotowanie do badania: Do badania należy przynieść próbkę kału (porcja wielkości orzecha laskowego). Pobrany materiał należy dostarczyć do laboratorium w jak najkrótszym czasie. Próbki na badanie przyjmowane są przez cały dzień.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

 

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!