Ostre biegunki infekcyjne u dzieci stanowią istotny problem zdrowotny w krajach rozwiniętych i rozwijających się. Są one jedną z najczęstszych dolegliwości w okresie wczesnego dzieciństwa.

Rotawirusy

Rotawirusy to małe kuliste wirusy należące do rodziny Reoviridae wywołujące stan zapalny żołądka i jelit. Tworzą one 7 oddzielnych grup antygenowych (A – G), z których dla ludzi zaraźliwe są A, B i C (najpowszechniejsza jest grupa A – jest przyczyną ok. 90% biegunek o etiologii rotawirusowej). Są najczęstszą przyczyną ostrych biegunek u niemowląt i dzieci do 2 roku życia. Okres wylęgania infekcji rotawirusowej wynosi 2-4 dni, a choroba zwykle trwa 4-10 dni (sporadycznie może się przedłużać do kilku tygodni). Do zakażenia może dojść drogą fekalno-oralną, drogą kropelkową oraz przez kontakt z zakażonymi powierzchniami. Główne objawy zakażenia rotawirusami to:

  • wodnista biegunka
  • wymioty
  • gorączka
  • śluz w stolcu
  • ból głowy
  • skurcze w okolicy brzucha
  • w ciężkich przypadkach może dojść do odwodnienia organizmu oraz zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej

Zakażenie ma często przebieg epidemiczny i zachodzi w  skupiskach dzieci: żłobkach i przedszkolach. W klimacie umiarkowanym zachorowania wywołane przez rotawirusy mają charakter sezonowy i osiągają swój szczyt jesienią i zimą.

Ludzki organizm wytwarza odporność po każdej infekcji wywołanej tą grupą wirusów, dlatego zakażenia rotawirusowe są rzadkie u dorosłych i najczęściej mają łagodny przebieg.

Adenowirusy

Adenowirusy są szeroko rozpowszechnione w przyrodzie i są przyczyną chorób układu oddechowego, oczu oraz przewodu pokarmowego. Zakażenia adenowirusami stanowią aż 13% wszystkich infekcji wirusowych u człowieka. Do zakażenia może dojść drogą fekalno-oralną lub drogą kropelkową. Sporadycznie źródłem zakażenia może być zanieczyszczona woda. Ludzkie adenowirusy podzielono na 6 grup (A-F).  Stanowią one drugi (zaraz po rotawirusach) czynnik etiologiczny biegunek u niemowląt i dzieci do 2 roku życia. Okres wylęgania infekcji adenowirusowej wynosi 1-2 dni, a choroba zwykle ustępuje po 11-14 dniach. Główne objawy zakażenia adenowirusami to:

  • wodnista biegunka, bez krwawych podbiegnięć
  • wymioty
  • gorączka
  • śluz w stolcu
  • tkliwość brzucha

W przeciwieństwie do zakażeń rotawirusami rzadkie są infekcje  w obrębie jednej rodziny. Zakażenie zazwyczaj ma charakter samoograniczający się i nie wykazuje sezonowości.

Oferowany przez nasze laboratorium test jest immunochromatograficznym testem jakościowym służącym do wykrywania rota- i adenowirusów w próbce kału. Umożliwia on szybką wstępną diagnostykę zakażenia rotawirusami i/lub adenowirusami, a tym samym wdrożenie właściwego postępowania terapeutycznego w krótkim czasie, co jest bardzo istotne w przypadku małych dzieci. Należy jednak pamietać, że ostateczna diagnoza powinna być dokonywana wyłącznie przez lekarza  w oparciu o stan kliniczny pacjenta oraz wyniki testów laboratoryjnych.

 

Pobranie materiału: Kał przeznaczony do pobrania materiału powinien zostać oddany na czysty papier toaletowy. Nie powinno się oddawać kału do muszli klozetowej, ponieważ woda i mocz mogą spowodować zanieczyszczenie próbki, a środki chemiczne mogą interferować w oznaczeniu. Porcję kału wielkości orzecha laskowego należy pobrać z różnych miejsc tej samej próbki kału za pomocą łopatki dołączonej do specjalnego jednorazowego opakowania. Ze względu na możliwość fermentacji, standardowy pojemnik na kał, powinien być wypełniony najwyżej do 2/3 jego pojemności.

Pobrane próbki kału należy dostarczyć do laboratorium możliwie jak najszybciej od momentu pobrania (w ciągu 2 godzin).

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!