Kwas walproinowy (preparaty handlowe: Convulex, Depakine, Depakine chrono, Valproratiopharm chrono) jest lekiem przeciwdrgawkowym, stosowanym głównie w leczeniu padaczki uogólnionej idiopatycznej, a także w monoterapii lub terapii skojarzonej z innymi lekami przeciwdrgawkowymi w innych postaciach padaczki. Kwas walproinowy blokuje enzym transaminazę GABA, prowadząc do zwiększenia neuroprzekaźnika GABA (kwas gamma-aminomasłowy) w mózgu. Związek hamuje również synaptyczne kanały sodowe, modulując pobudzenie neuronów. Kwas walproinowy jest szybko i prawie całkowicie wchłaniany z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie w krwi osiągane jest 1 do 4 godzin po podania doustnym, a do 8 godzin w przypadku tabletek dojelitowych. W ponad 90% jest związany z białkami osocza. Po podaniu pojedynczej dawki czas półtrwania leku u zdrowych dorosłych wynosi 16 godzin, a w przewlekłej terapii do 12 godzin. U dzieci czas półtrwania może wynosić 8 godzin. Kwas walproinowy charakteryzuje się szybkim klirensem. W wątrobie jest metabolizowany przez enzym CyP2C19 z wytworzeniem kwasu 2-propylo-3ketopentanowego, o podobnym działaniu do kwasu walproinowego lub wiązany z kwasem glukuronowym. Mniej niż 5% leku wydalane jest z moczem. Toksyczność kwasu walproinowego pojawia się przy stężeniu w surowicy przekraczającym 100 ug/ml, a poważne zatrucie przy stężeniu przekraczającym 450ug/ ml. Zatrucie polega na działaniem toksycznym na wątrobę i na ostrej toksycznej encefalopatii. Leki i substancje toksyczne dla wątroby (np. alkohol) dodatkowo zwiększają hepatotoksyczność kwasu walproinowego. W monitorowaniu terapii, próbka powinna być pobrana tuż przed podaniem kolejnej dawki, zwykle wcześnie rano, dla kontroli dawki wieczornej. Problem ustalenia dawkowania jest szczególnie istotny u dzieci. Leki i substancje konkurujące o wiązanie z białkami osocza mogą zwiększać frakcję wolną leku w surowicy. Badanie wykonuje się w celu kontroli dawkowania leku, bądź w przypadku podejrzenia zatrucia.

 

Przygotowanie do badania: Pacjent nie musi być na czczo. Na badanie można się zgłaszać w godzinach pracy laboratorium. Pacjent zgłaszający się na badanie powinien mieć ze sobą dokument tożsamości. 

  • Podwyższone stężenia leku – równoległe stosowanie leków: cymetydyny,  ranitydyna,  fluoksetyny i erytromycyny;
  • Obniżone stężenie leku – równoległe stosowanie leków: karbapenemy.
  • Częstość występowania pacjentów z przeciwciałami przeciwko galaktozydazie E. coli jest bardzo niska. Jednak niektóre próbki zawierające takie przeciwciała mogą skutkować sztucznie wysokimi wynikami kwasu walproinowego

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!