Kwasy żółciowe stanowią końcowy produkt metabolizmu cholesterolu. Należą do związków organicznych syntetyzowanych i przekształcanych w wątrobie, skąd wydalane są do żółci i gromadzone w pęcherzyku żółciowym. W trakcie spożywania pokarmów dochodzi do obkurczenia i opróżnienia pęcherzyka żółciowego. W wyniku tego procesu dochodzi  do uwolnienia kwasów żółciowych do dwunastnicy, gdzie pełnią one funkcję emulgatorów ułatwiających transport i wchłanianie tłuszczów, cholesterolu i innych substancji rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak witaminy A, D, E, K. W jelicie cienkim ok. 95 % kwasów żółciowych jest wchłaniana zwrotnie do krwi i następnie wyłapywana przez wątrobę. Tam są one ponownie przekształcane i wydalane do żółci.

Kwasy żółciowe poza wspomaganiem trawienia, odpowiadają za eliminację nadmiaru cholesterolu z organizmu, modulację motoryki przewodu pokarmowego oraz stan flory bakteryjnej jelit. Ponadto wykazują pewne właściwości podobne do substancji hormonalnych.

Metabolizm kwasów żółciowych jest ściśle związany z funkcjonowaniem wątroby, ponieważ narząd ten odgrywa kluczową rolę w ich syntezie, przekształcaniu i wydalaniu do żółci. W związku z tym parametr ten znalazł  zastosowanie w diagnostyce laboratoryjnej oceny czynności wątroby oraz wewnątrzwątrobowej cholestazy ciężarnych (ang. ICP – intrahepatical cholestasis of pregnancy). Ponadto jest wykorzystywany do monitorowania leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C).

Obniżone stężenie kwasów żółciowych może być związane z upośledzeniem ich wchłaniania zwrotnego w przewodzie pokarmowym. 

Podwyższone stężenie może wystąpić w wyniku:

  • stanów chorobowych dróg żółciowych
  • upośledzenia funkcji hepatocytów (wirusowe zapalenie wątroby, toksyczne uszkodzenie wątroby, marskość wątroby)

Na skutek nieprawidłowości pracy wątroby, związanych z zaburzeniami produkcji i przepływu żółci, dochodzi do wzrost poziomu kwasów żółciowych we krwi. Taka sytuacja ma miejsce w przebiegu wielu chorób wątroby i dróg żółciowych, między innymi w kamicy żółciowej i zapaleniu dróg żółciowych, marskości wątroby, zapaleniach wątroby, zakrzepicy żyły wrotnej, a także w chorobach metabolicznych.

 

Przygotowanie do badania: Pacjent musi być na czczo. Na badanie należy się zgłosić między 7:00 a 10:00 rano.

Choroby przewodu pokarmowego związane z zaburzeniami wchłaniania mogą maskować nieprawidłowości, które w innych warunkach spowodowałyby podwyższenie stężenia kwasów żółciowych.

Podczas spożywania posiłku kwasy żółciowe uwalniane są do przewodu pokarmowego. Następujące po tym ich zwrotne wchłanianie powoduje przejściowy wzrost ich stężenia we krwi.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!