Profil drzewa i trawy dedykowany jest osobom, które podejrzewają u siebie pyłkowice, czyli występujące sezonowo uczulenie na pyłki roślin wiatropylnych.
W jego skład wchodzi 5 najpopularniejszych i najczęściej uczulających w Polsce pyłków drzew, traw i chwastów.
Skład panelu:
- Bylica pospolita W6
- Tymotka łąkowa G6
- Olcha T2
- Brzoza brodawkowata T3
- Leszczyna pospolita T4
Pyłkowice manifestują się głównie katarem i zapaleniem spojówek jak również dusznościami, kaszlem i zmianami skórnymi w okresie pylenia określonych grup roślin.
Alergia na brzozę i pyłki traw związana jest bardzo często z tzw. zespołem alergii jamy ustnej (ang. OAS, Oral Allergy Syndrome), czyli wystąpieniem u osób uczulonych na pyłek brzozy lokalnych reakcji w obrębie jamy ustanej (mrowienie ust, gardła, obrzęk warg i języka, chrypka) po spożyciu niektórych warzyw i owoców. Przyczyną tego zjawiska jest krzyżowa reakcja przeciwciał wyprodukowanych pierwotnie przeciwko pyłkowi brzozy i traw z innymi alergenami roślinnymi o podobnej budowie, np. alergenami jabłka, gruszek, brzoskwiń, pomidorów, orzeszków ziemnych. Gotowanie tych produktów przed spożyciem powoduje całkowite wyeliminowanie lub znaczącą redukcję objawów OAS.
Metoda ImmunoCAP została uznana za „złoty standard” w diagnostyce alergii. Charakteryzuje się ona wysoką czułością oraz specyficznością. Pozwala na wykrycie nawet śladowych ilości specyficznych przeciwciał IgE, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenie leczenia mającego na celu zatrzymanie
tzw. „marszu alergii”.
Testy podają wynik wyrażony ilościowo. Każdy parametr oceniany jest indywidualnie. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l) i przyporządkowany do klasy 0-6 (skala RAST). Testy posiadają certyfikaty jakości IVD-R.
Należy pamiętać, że uzyskany wynik zawsze musi zostać skonsultowany ze specjalistą oraz odniesiony zarówno do historii choroby, jak i do objawów pacjenta. Samo wykrycie swoistych alergenowo przeciwciał IgE wskazuje, że dana osoba jest uczulona, a objawy tego stanu mogą się ujawnić w jakimś momencie, ale też wcale nie muszą.
Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).
Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze
« Wróć do listy terminów