Ludzki hormon luteinizujący (LH, lutropina) jest hormonem wydzielanym przez przedni płat przysadki mózgowej.

W fazie folikularnej produkcja LH jest hamowana. W trakcie rozwoju pęcherzyka zwiększa się produkcja estradiolu, który pośrednio powoduje przedowulacyjne zwiększone wydzielanie LH. Wysoki poziom LH (i FSH) w środku cyklu jest bodźcem wywołującym owulację. W fazie lutealnej wydzielanie LH jest hamowane.

Ludzki hormon luteinizujący pobudza syntezę androgenów w komórkach osłonki jajnika, końcowe dojrzewanie pęcherzyka jajnikowego, jego pękanie i owulację  oraz syntezę progesteronu.

Oznaczanie stężenia LH znalazło zastosowanie w diagnostyce zaburzeń miesiączkowania, płodności i okresu dojrzewania płciowego, takich jak przedwczesne wygaśnięcie czynności jajników i menopauza, zaburzenia owulacji oraz niewydolność przysadki mózgowej.

 

Obrazek pochodzi z Wikimedia Commons, autor: Thomas Steiner, tłumaczenie: Michał Komorniczak

 

Poziom hormonów płciowych u kobiet jest zależny od fazy cyklu miesiączkowego. W związku z tym  badanie ich poziomu należy wykonać w odpowiedniej fazie cyklu:

  • W fazie folikularnej (między 2. a 5. d.c.) zaleca się oznaczenie FSH, LH, Estradiolu, PRL, DHEA, DHEA-S, Testosteronu, 17-OH progesteronu i Androstendionu
  • W fazie okołoowulacyjnej (tj. między 12. a 14. d.c. przy 28-dniowych cyklach lub 12-14 dni przed spodziewaną miesiączką w pozostałych przypadkach) zaleca się oznaczenie FSH, LH i Estradiolu przy monitorowaniu owulacji
  • W fazie lutealnej (tj. ok. 21. d.c. przy 28-dniowych cyklach, lub ok. 7 dni przed spodziewaną miesiączką w pozostałych przypadkach) przeprowadza się badanie poziomu Progesteronu i 17-OH progesteronu

 

Przygotowanie do badania: Pacjent nie musi być na czczo. Na badanie można się zgłaszać cały dzień. Oznaczenie LH kobiety powinny wykonywać na początku cyklu miesięcznego (między 2. a 5. d.c.), chyba że lekarz zaleci inaczej.

Niektóre leki takie jak leki przeciwdrgawkowe, klomifen i nalokson mogą podwyższać poziom LH. W przypadku zażywania doustnych środków antykoncepcyjnych, digoksyny i leków hormonalnych poziom LH może być obniżony. U osób, które w ostatnim czasie miały wykonywane badanie scyntygraficzne, izotopy użyte podczas badania mogą interferować w oznaczeniu LH. Podczas rejestracji na badanie należy poinformować o stosowanych lekach i preparatach farmaceutycznych oraz o przebytych badaniach scyntygraficznych.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

 

Synonimy:
lutropina
« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!