Lipaza trzustkowa jest enzymem hydrolitycznym produkowanym w trzustce, skąd pod wpływem bodźców jest wydzielana do dwunastnicy. Pod wpływem soli kwasów żółciowych, fosfolipidów i  kolipazy bierze udział w trawieniu tłuszczów pokarmowych w jelicie cienkim-rozkłada trójglicerydy na glicerydy i wolne kwasy tłuszczowe. Odgrywa również ważną rolę w utrzymaniu przepuszczalności błony komórkowej, umożliwiając komórkom wchłanianie składników pokarmowych oraz usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.

Badanie aktywności lipazy w surowicy krwi jest zlecane u pacjentów z silnymi bólami brzucha, gorączką, obniżonym łaknieniem, nudnościami. Oznaczenie aktywności lipazy trzustkowej w surowicy krwi znalazło zastosowanie w diagnostyce i różnicowaniu chorób trzustki oraz monitorowaniu skuteczności stosowanej terapii. Ponadto badanie aktywności tego enzymu może służyć do rozpoznawania i oceny przebiegu mukowiscydozy, celiakii i choroby Crohna.

Lipaza trzustkowa jest markerem ostrego zapalenia trzustki. W porównaniu do amylazy charakteryzuje się lepszą specyficznością i czułością do trzustki. W ostrym zapaleniu trzustki aktywność lipazy jest bardzo wysoka i zwykle przekracza wartości referencyjne 5-10-krotnie. Gwałtowny wzrost aktywności tego enzymu w surowicy krwi pojawia się w ciągu 24-48 godzin od wystąpienia ostrych objawów i spada po około 5-7 dniach. W porównaniu do amylazy, aktywność lipazy w surowicy wzrasta wolniej i dłużej się utrzymuje.

W przewlekłym zapaleniu trzustki wzrost aktywności lipazy jest umiarkowany i często ulega obniżeniu wraz z uszkodzeniem komórek trzustki produkujących ten enzym.

Wzrost aktywność lipazy w surowicy może towarzyszyć:

  • chorobom nerek
  • zapaleniu wyrostka robaczkowego
  • zapaleniu lub pęcherzyka żółciowego
  • niedrożności jelit
  • niedrożności pozawątrobowej dróg żółciowych
  • niedrożności dwunastnicy
  • nowotworze trzustki
  • perforacji wrzodu dwunastnicy
  • zapaleniu otrzewnej

Ponadto u chorych na cukrzycę aktywność lipazy jest z niejasnych przyczyn większa niż u pacjentów nie chorujących na cukrzycę.

U osób z niedoborem lipazy obserwuje się podwyższone stężenie cholesterolu i/lub trójglicerydów, nadciśnienie tętnicze, trudności w przypadku odchudzania się oraz żylaki. 

 

Przygotowanie do badania: Pacjent musi być na czczo. Na badanie należy się zgłosić między 7:00 a 10:00 rano. Dzień przed planowanym badaniem nie należy spożywać alkoholu.

Na aktywność lipazy w surowicy krwi może wpływać stosowanie leków takich jak: kodeina, indometacyna, heparyna, morfina oraz leków zawierających reszty kwasu solnego.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy 

 

Synonimy:
lipazy
« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!