Informacje jakie mogą być czerpane z wyniku badania moczu, są bardzo rozległe i nie dotyczą tylko układu moczowego. Zmiany występują w przebiegu  zaburzeń metabolicznych (cukrzyca, metaboliczne choroby wrodzone), przy chorobach wątroby i dróg żółciowych, zaburzeniach równowagi kwasowo-zasadowej, zespołach endokrynologicznych, zatruciach i innych.

Badanie moczu obejmuje:

 • ocenę właściwości fizycznych (barwa i przejrzystość)
 • badanie chemiczne:
  •  badanie skryningowe, przy pomocy testów  paskowych i zautomatyzowanego analizatora
  • badanie ilościowe, obejmujące ściśle sprecyzowane parametry takie jak białko i glukoza
 • badanie mikroskopowe osadu moczu

 

W skład badania chemicznego moczu wchodzą m.in.:

 • Ciężar właściwy – na podstawie analizy ciężaru właściwego moczu można ocenić zdolność nerek do zagęszczania moczu.
 • pH – pierwsza poranna porcja moczu ma zwykle odczyn kwaśny. Mocz dzieci jest często zasadowy. Alkaliczny mocz występuje również w przypadku zakażeń bakteryjnych. Zmniejszenie wartości pH towarzyszy gorączce, spożywaniu dużych ilości białka oraz przyjmowaniu leków zakwaszających (np. witaminy C)
 • Glukoza – w moczu zdrowego pacjenta jest nieobecna. Jeżeli we krwi jest bardzo wysoki poziom cukru, jak w niekontrolowanej cukrzycy, wówczas glukoza przedostaje się do moczu. Glukoza w moczu może również pojawić się w moczu w uszkodzeniu lub chorobach nerek.
 • Białko – zdrowi ludzie wydalają niewielkie ilości białka, które nie jest wykrywane w rutynowym badaniu moczu. Niewielkie zwiększenie wydalanie białka występuje po dużym wysiłku fizycznym, w czasie gorączki oraz w okresie ciąży. Najczęstszą przyczyną białkomoczu są choroby układu moczowego, gammapatie monoklonalne, zespół nerczycowy.
 • Azotyny – dodatni wynik testu na azotyny świadczy o obecności bakterii uropatogennych.
 • Ciała ketonowe – są grupą związków będących pośrednimi metabolitami przemian tłuszczów i częściowo białek. Do ich nadmiaru we krwi i moczu dochodzi przy upośledzeniu energetycznego wykorzystania węglowodanów. Obecność ciał ketonowych w moczu stwierdza się przy kwasicy ketonowej, która może być związana z cukrzycą, gorączką, wymiotami, małym spożyciem węglowodanów (głodzenie, byt restrykcyjna dieta, anoreksja), biegunką lub ciążą.
 • Krew – zwiększona ilość krwinek czerwonych pojawiają się podczas procesów zapalnych, chorób lub uszkodzenia nerek, moczowodów, pęcherza moczowego, cewki moczowej. Forsujący wysiłek fizyczny (np. bieg maratoński) może również spowodować pojawienie się krwi w moczu.
 • Leukocyty – w moczu zdrowych ludzi mogą pojawić się pojedyncze leukocyty. Zwiększona ilość często jest oznaką infekcji, zmian nowotworowych lub chorób nerek.

Osad moczu stanowią składniki upostaciowione pochodzące z nerek i dróg moczowych: komórki nabłonkowe, wałeczki, leukocyty, erytrocyty, niektóre aminokwasy, bakterie, komórki drożdży i niektórych grzybów i pierwotniaków oraz składniki mineralne wytrącone w postaci kryształów.

Prawidłowy osad moczu jest skąpy i zawiera niewielkie ilości składników komórkowych. W prawidłowym wyniku osadu moczu mogą występować pojedyncze nabłonki wielokątne oraz pojedyncze leukocyty. Sporadycznie mogą pojawić się erytrocyty i nieliczne pasma śluzu. U mężczyzn w pierwszej porannej próbce moczu można zaobserwować obecność plemników, co świadczy o domieszce spermy.

Do patologicznych składników osadu moczu należą leukocyty i erytrocyty wydalane w ilości przekraczającej normę. Liczne bakterie wskazują na infekcję dróg moczowy. Kryształy kwasu moczowego często towarzyszą kamicy nerkowej lub dnie moczanowej.

 

Przygotowanie do badania: Powinna być to porcja moczu oddana po nocy, pobrana ze środkowego strumienia po zachowaniu higieny intymnej (po dokładnym umyciu zewnętrznych narządów płciowych przy użyciu ciepłej wody i mydła). Mocz należy oddać do jednorazowego naczynia. W przypadku badań mikrobiologicznych pojemnik musi być jałowy (odpowiednie pojemniki można zakupić w aptece lub w naszym laboratorium). W przypadku małych dzieci i niemowląt mocz zbiera się do specjalnego woreczka zakupionego w aptece (inny dla chłopca, inny dla dziewczynki). Woreczek nie powinien być przyklejony dłużej niż jedną godzinę. Pobrany mocz należy dostarczyć w ciągu 1 godziny do laboratorium. Kobiety powinny wykonać badanie przynajmniej 3 dni po menstruacji. Dzień przed planowanym badaniem zaleca się zachować wstrzemięźliwość płciową. W przypadkach nagłych mocz może być oddany o dowolnej porze dnia, bez specjalnego przygotowania

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

 

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!