Mózgowy peptyd natriuretyczny (BNP – brain natriuretic peptide), pierwotnie wyizolowany z tkanki mózgu (stąd jego nazwa), jest peptydem syntetyzowanym przez komórki mięśnia sercowego, głównie komór, pod wpływem bodźca, jakim jest zwiększone napięcie miocytów i zwiększone ciśnienie wewnątrz jam lewej komory serca.

W przypadku podejrzenia niewydolności serca wczesne oznaczenie BNP (bezpośrednio po przeprowadzeniu badania klinicznego, EKG i RTG klatki piersiowej) zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego umożliwia w wielu przypadkach szybkie rozpoznanie niewydolności serca.

W przypadku pacjentów z niewydolnością serca BNP jest markerem ryzyka nagłej śmierci sercowej, na ogół spowodowanej migotaniem komór, i w niektórych przypadkach badanie to pomaga wybrać pacjentów, którzy mogą odnieść korzyść ze wszczepienia kardiowertera defibrylatora.

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!