Narząd wzroku jest oknem na wspaniały świat kolorów oraz źródłem przyjemnych doznań. Pozwala nam rejestrować najpiękniejsze obrazy oraz utrwalać je w swojej pamięci. Dzięki niemu możemy cieszyć się uśmiechem naszych bliskich oraz poznawać świat i jego bogactwo. Niestety współczesny tryb życia jest bardzo obciążający dla naszych oczu. Są one nieustannie narażane na wiele czynników drażniących – kurz, wiatr, klimatyzacja, promienie UV, ciała obce, sztuczne światło, wielogodzinna praca przed komputerem, korzystanie ze smartfonów, oglądanie telewizji, palenie papierosów czy wszechobecne zanieczyszczenie powietrza. Pod wpływem działania tych bodźców dochodzi do zachwiania równowagi fizjologicznej w oku, co w konsekwencji może prowadzić do infekcji bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych i pasożytniczych narządu wzroku. Infekcje te często objawiają się przekrwieniem, swędzeniem i pieczeniem oczu. Pacjenci zgłaszają uczucie piasku pod powiekami, światłowstręt, łzawienie, osłabienie i wypadanie rzęs. 

Nużeniec (Demodex spp.) to niewielki pasożyt z rodziny roztoczy kurzu domowego. Szacuje się, że bytuje on u ok. 60% populacji. Odgrywa on znaczącą rolę w patogenezie chorób oczu, wśród których możemy wymienić m.in. zapalenie brzegów powiek, stany zapalne oraz zespół suchego oka. Pasożyt ten przenosi się poprzez bezpośredni kontakt ze skórą osoby zarażonej, a także używanie wspólnej pościeli, ręczników, kremów czy innych kosmetyków. Za najczęściej występujące objawy demodekozy oczu uznaje się: zaczerwienienie powiek i spojówek, świąd, pieczenie, łzawienie oczu, wypadanie brwi i rzęs, a także nadwrażliwość na dym i kurz.

Badanie w kierunku nużycy (demodektozy)

Podstawowym badaniem diagnostycznym u osób z podejrzeniem demodekozy oczu jest ocena mikroskopowa rzęs. Do badania najczęściej pobiera się ok. 7-10 rzęs z każdego oka za pomocą pęsety. Osoby, które miały bliski kontakt z chorym, również powinny zostać przebadane.

Przygotowanie do badania:  Pacjentki w dniu badania nie powinny wykonywać makijażu, a zwłaszcza tuszować rzęs. Nie dozwolone jest oczyszczenie twarzy z kosmetyków tuż przed badaniem. Do laboratorium należy zgłosić się rano, przed umyciem twarzy. W przypadku stosowania maści zawierających w składzie antybiotyk, należy zachować min. 3-4 dniową karencję. Osoby, które miały bliski kontakt z chorym, również powinny zostać przebadane.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

Synonimy:
Nużeniec ludzki (Demodex folliculorum) – rzęsy
« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!