Nużeniec (Demodex spp.) to niewielki pasożyt z rodziny roztoczy kurzu domowego. Szacuje się, że bytuje on u ok. 60% populacji. Odgrywa on znaczącą rolę w patogenezie chorób oczu, wśród których możemy wymienić m.in. zapalenie brzegów powiek, stany zapalne oraz zespół suchego oka. Pasożyt ten przenosi się poprzez bezpośredni kontakt ze skórą osoby zarażonej, a także używanie wspólnej pościeli, ręczników, kremów czy innych kosmetyków. Za najczęściej występujące objawy demodekozy oczu uznaje się: zaczerwienienie powiek i spojówek, świąd, pieczenie, łzawienie oczu, wypadanie brwi i rzęs, a także nadwrażliwość na dym i kurz.

Przygotowanie do badania:  Pacjentki w dniu badania nie powinny wykonywać makijażu, a zwłaszcza tuszować rzęs. Nie dozwolone jest oczyszczenie twarzy z kosmetyków tuż przed badaniem. Do laboratorium należy zgłosić się rano, przed umyciem twarzy. W przypadku stosowania maści zawierających w składzie antybiotyk, należy zachować min. 3-4 dniową karencję. Osoby, które miały bliski kontakt z chorym, również powinny zostać przebadane.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!