OB (Odczyn Biernackiego) jest wskaźnikiem opadania erytrocytów. Badanie polega na pomiarze drogi opadania krwinek czerwonych w ciągu godziny. Parametr ten znalazł zastosowanie w diagnostyce medycznej jako wskaźnik procesów zapalnych, reumatycznych i nowotworowych. Nieprawidłowe OB towarzyszy wielu chorobom i przez to jest badaniem nieswoistym dla jakiejkolwiek patologii.
Nieznaczny wzrost OB jest związany ze stanami zapalnymi, ale również towarzyszy niedokrwistości (anemii), infekcjom. Wartości podwyższone mogą wystąpić fizjologicznie u osób w starszym wieku, w okresie ciąży i połogu, w trakcie trwania miesiączki, a także pod wpływem hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Ze względu na to, że OB jest nieswoistym wskaźnikiem stanów zapalnych i ulega zmianom pod wpływem różnych czynników, jego wynik musi być interpretowany w połączeniu ze stanem pacjenta, jego historią choroby i innymi badaniami laboratoryjnymi.
Niskie wartości OB nie mają zazwyczaj znaczenia klinicznego, ale obserwuje się je w niedostatecznej podaży wody, w policytemii (nadmiar krwinek czerwonych), niektórych zaburzeniach białkowych, a także u pacjentów z bardzo wysoką leukocytozą. Niektóre zmiany kształtu krwinek także powodują spadek szybkości opadania erytrocytów.
Przygotowanie do badania:
Pacjent powinien być na czczo, czyli 8-12 godzin po ostatnim posiłku. Na badanie należy zgłosić się po wypoczynku nocnym, w godz. 6:30-10:30 lub według wskazań lekarza.
Czas oczekiwania na wynik:
1 dzień roboczy
Podobne
« Wróć do listy terminów