Jest to trzypunktowe badanie poziomu glukozy w osoczu w próbkach pobranych w czasie 0,60 i 120 min. po podaniu 75 gramów glukozy. Roztwór glukozy – sporządzony dla dorosłych poprzez rozpuszczenie 75 g glukozy bezwodnej w 250-300 ml wody- powinien zostać wypity przez pacjenta w ciągu maks. 5 min. Dla dzieci zalecana dawka glukozy to 1,75 g/kg m.c. (do 75 g). Dopuszczalne jest wciśnięcie do roztworu glukozy soku z cytryny. Po podaniu glukozy obserwowane są zmiany jej poziomu w krwi pacjenta (glikemii), związane z szybkością wydzielania insuliny i wchłaniania glukozy przez komórki organizmu. Po podaniu glukozy, z trzustki wydzielana jest w dwóch etapach insulina – po kilku minutach zgromadzony zapas, a następnie pula powstająca na bieżąco (do 2 godz. po podaniu glukozy).
Wskazania do wykonania testu:
- jeśli jednokrotny lub dwukrotny pomiar glikemii na czczo wyniesie 100–125 mg/dl
- gdy przy glikemii na czczo poniżej 100 mg/dl istnieje uzasadnione podejrzenie nieprawidłowej tolerancji glukozy lub cukrzycy
- badanie profilaktyczne u kobiet ciężarnych między 24 a 28 tygodniem ciąży
Przygotowanie do badania:
Pacjent powinien być na czczo, czyli 8-12 godzin po ostatnim posiłku. Na badanie należy zgłosić się po wypoczynku nocnym, w godz. 6:30-10:30 lub według wskazań lekarza. Badanie glukozy po obciążeniu 75g glukozy (3 punkty) należy wykonywać bez wcześniejszego ograniczania spożycia węglowodanów. Zaleca się aby pacjent zgłaszający się na badanie wziął ze sobą cytrynę i małą butelkę wody mineralnej. eżeli test ma zostać wykonany u dziecka, należy przed badaniem dziecko zważyć. Waga dziecka jest niezbędna do przeliczenia porcji glukozy (z której zostanie sporządzony roztwór do spożycia) na masę ciała.
Czas oczekiwania na wynik:
1 dzień roboczy
« Wróć do listy terminów