Jest to trzypunktowe  badanie poziomu glukozy w osoczu  w próbkach  pobranych  w czasie  0,60 i 120 min. po podaniu 75 gramów glukozy. Roztwór glukozy – sporządzony dla dorosłych poprzez rozpuszczenie 75 g glukozy bezwodnej w 250-300 ml wody- powinien zostać wypity przez pacjenta w ciągu maks. 5 min. Dla dzieci zalecana dawka glukozy to 1,75 g/kg m.c. (do 75 g). Dopuszczalne jest wciśnięcie do roztworu glukozy soku z cytryny. Po podaniu glukozy obserwowane są  zmiany jej poziomu w krwi pacjenta (glikemii),  związane z szybkością wydzielania insuliny i wchłaniania glukozy przez komórki organizmu. Po podaniu glukozy,  z trzustki wydzielana jest w dwóch etapach insulina – po kilku minutach zgromadzony zapas, a następnie pula powstająca na bieżąco (do 2 godz. po podaniu glukozy).

Wskazania do wykonania testu:

  • jeśli jednokrotny lub dwukrotny pomiar glikemii na czczo wyniesie 100–125 mg/dl
  • gdy przy glikemii na czczo poniżej 100 mg/dl istnieje uzasadnione podejrzenie nieprawidłowej tolerancji glukozy lub cukrzycy
  • badanie profilaktyczne u kobiet ciężarnych między 24 a 28 tygodniem ciąży

 

Przygotowanie do badania: OGTT należy wykonywać bez wcześniejszego ograniczania spożycia węglowodanów, w godzinach porannych (między 7:00 a 9:00 rano). Pacjent musi być na czczo, wypoczęty i po przespanej nocy. Zaleca się, aby ostatni posiłek poprzedniego dnia był spożyty nie później niż o godz.18:00.  Zaleca się aby pacjent zgłaszający się na badanie wziął ze sobą cytrynę i małą butelkę wody mineralnej. Jeżeli test ma zostać wykonany u dziecka, należy przed badaniem dziecko zważyć. Waga dziecka jest niezbędna do przeliczenia porcji glukozy (z której zostanie sporządzony roztwór do spożycia) na masę ciała.

UWAGA!!!

Informujemy, że  w związku z zaostrzeniem epidemiologicznym wprowadziliśmy szczególne warunki dla wykonania  tego badania. Ze względów epidemiologicznych pacjenci wykonujący powyższe badanie zobowiązani są do stawienia się na kolejne pobrania krwi w ustalonym czasie bez możliwości oczekiwania wewnątrz placówki laboratorium.

Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień roboczy

 

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!