p/c p. transglutaminazie tkankowej (anty-tTG) w kl. IgA

autor / sobota, 09 Grudzień 2017 / W kategorii:

Celiakia (choroba trzewna) jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. U chorych po spożyciu glutenu (białka zawartego w zbożach takich jak: pszenica, żyto, jęczmień  oraz owies)  dochodzi do nieprawidłowej odpowiedzi układu immunologicznego.

Nietolerancja glutenu skutkuje zanikiem kosmków jelita cienkiego (maleńkich wypustek błony śluzowej) odpowiedzialnych za wchłanianie substancji odżywczych z pokarmu do krwioobiegu. W konsekwencji dochodzi do niedożywienia organizmu.

U niemowląt pierwsze objawy pojawiają się po 4-6 tygodniach od wprowadzenia do diety produktów zawierających gluten. U młodzieży i dorosłych schorzenie często przybiera postać nietypową lub skąpoobjawową, co utrudnia postawienie diagnozy.

Kiedy należy przeprowadzić diagnostykę w kierunku celiakii?

W przypadku gdy cierpisz na:

  • przewlekłe biegunki lub obfite stolce tłuszczowe
  • nudności, wymioty, bóle brzucha
  • wzdęcia i powiększenie obwodu brzucha
  • zmiany skórne
  • osłabienie siły mięśniowej
  • brak apetytu
  • niski wzrost i wagę
  • częste infekcje, anemię

Brak właściwej diagnozy i wprowadzenia restrykcyjnej diety bezglutenowej, 12-krotnie zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów jelita cienkiego.

Przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej (anty-tTG) uznawane są za wysoce specyficzny marker celiakii, ponieważ nie występują u osób zdrowych, a także u chorych z innymi schorzeniami przewodu pokarmowego. Mają rolę prognostyczną, mogą być wykrywalne na wiele lat przed wystąpieniem objawów klinicznych (utajona celiakia). Pacjenci, u których stwierdzono ich obecność, powinni być poddani regularnym badaniom, gdyż może się u nich rozwinąć kliniczna manifestacja celiakii w przyszłości. Bardzo dobrze korelują z aktywnością choroby, więc są stosowane do  monitorowania skuteczności diety i leczenia.

Rekomendacje ESPGHAN z 2012 roku w przypadku podejrzenia celiakii u dzieci zalecają jako pierwszoplanowe badania swoistych przeciwciał skierowanych przeciwko anty-tTG.

Ze względu na możliwość współwystępowania niedoboru IgA z celiakią (ok. 10% chorych), zaleca się jednoczesne oznaczanie całkowitych przeciwciał IgA. U pacjentów z niedoborem IgA należy wykonać badanie przeciwciał przeciwko transglutaminazie tkankowej w klasie IgG.

Przygotowanie do badania: Pacjent nie musi być na czczo. Na badanie można się zgłaszać cały dzień.

Czas oczekiwania na wynik: 3 dni robocze

« Wróć do listy terminów
GÓRA

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!