Panel składa się z 20 alergenów i służy do diagnostyki alergii pokarmowych i wziewnych. Umożliwia diagnostykę alergii na:

  • pokarmy
  • pyłki
  • roztocza kurzu domowego
  • alergeny zwierzęce
  • grzyby pleśniowe

Skład panelu:

  • Pokarmowe: Orzech ziemny, Mleko krowie, Białko jaja kurzego, Żółtko jaja kurzego, Ziemniak, Marchew, Dorsz, Jabłko, Soja, Mąka pszenna
  • Pyłki: Brzozy, Tymotki łąkowej, Bylicy
  • Roztocza: D.pteronyssinus, D.farinae
  • Naskórek: Psa, Kota, Konia
  • Grzyby: Asp.fumigatus, Cladosp.herbarum

Panel jest szczególnie dedykowany do diagnostyki osób podejrzewających u siebie alergię pokarmową oraz wziewną.

Spektrum objawów alergii pokarmowych jest bardzo szerokie. Często są to reakcje pokarmowe (biegunki, zaparcia, wymioty, wzdęcia, bóle brzucha), a także zmiany skórne takie jak pokrzywka, świąd czy zaostrzenie zmian atopowych. Po wycofaniu z jadłospisu alergizujących pokarmów objawy ustępują. 

Do typowych objawów alergii wziewnej należą: łzawienie z oczu, kichanie, katar, wysypka, świąd, kaszel. Przewlekła nieleczona alergia może być przyczyną rozwoju astmy oskrzelowej. 

Alergia na brzozę  i pyłki traw związana jest bardzo często z tzw. zespołem alergii jamy ustnej (ang. OAS, Oral Allergy Syndrome), czyli wystąpieniem u osób uczulonych na pyłek brzozy lokalnych reakcji w obrębie jamy ustanej (mrowienie ust, gardła, obrzęk warg i języka, chrypka) po spożyciu niektórych warzyw i owoców. Przyczyną tego zjawiska jest krzyżowa reakcja przeciwciał wyprodukowanych pierwotnie przeciwko pyłkowi brzozy i traw z innymi alergenami roślinnymi o podobnej budowie, np. alergenami jabłka, gruszek, brzoskwiń, pomidorów, orzeszków ziemnych. Gotowanie tych produktów przed spożyciem powoduje całkowite wyeliminowanie lub znaczącą redukcję objawów OAS.

Ocena pasków testowych wykonywana jest za pomocą programu komputerowego Biocheck Image Software

Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”.

Test podaje wynik wyrażony ilościowo. Każdy parametr oceniany jest indywidualnie. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST) oraz dodatkowo przedstawiony graficznie.

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!