Panel składa się z 30 alergenów i służy do diagnostyki alergii pokarmowych i wziewnych. Umożliwia diagnostykę alergii na:

 • pokarmy
 • pyłki
 • roztocza kurzu domowego
 • alergeny zwierzęce
 • grzyby pleśniowe

Skład panelu:

 • Pokarmowe: Mleko krowie, Kazeina, α-laktoalbumina, β-laktoglobulina, Białko jaja kurzego, Żółtko jaja kurzego, Dorsz, Orzech ziemny, Kakao, Soja, Jabłko, Marchew, Pomidor, Mix mąk (mąki ze zbóż: pszenica, żyto, jęczmień, owies), Kurczak, Owoce cytrusowe-mix (cytryna, limonka, pomarańcza, mandarynka), Ryż
 • Pyłki: Mix sześciu gatunków traw (Tymotka łąkowa, Kłosówka, Kupkówka pospolita, Rajgras angielski, Wiechlina łąkowa, Kostrzewa łąkowa), Żyto, Bylica, Brzoza, Leszczyna
 • Naskórek: Psa, Kota
 • Roztocza: D.pteronyssinus, D.farinae
 • Pleśnie: Alt.alternata, Cladosp.herbarum, Asp.fumigatus
 • Marker CCD

Panel jest szczególnie dedykowany do diagnostyki osób podejrzewających u siebie alergię pokarmową oraz wziewną.

Spektrum objawów alergii pokarmowych jest bardzo szerokie. Często są to reakcje pokarmowe (biegunki, zaparcia, wymioty, wzdęcia, bóle brzucha), a także zmiany skórne takie jak pokrzywka, świąd czy zaostrzenie zmian atopowych. Po wycofaniu z jadłospisu alergizujących pokarmów objawy ustępują. 

Do typowych objawów alergii wziewnej należą: łzawienie z oczu, kichanie, katar, wysypka, świąd, kaszel. Przewlekła nieleczona alergia może być przyczyną rozwoju astmy oskrzelowej. 

Alergia na brzozę  i pyłki traw związana jest bardzo często z tzw. zespołem alergii jamy ustnej (ang. OAS, Oral Allergy Syndrome), czyli wystąpieniem u osób uczulonych na pyłek brzozy lokalnych reakcji w obrębie jamy ustanej (mrowienie ust, gardła, obrzęk warg i języka, chrypka) po spożyciu niektórych warzyw i owoców. Przyczyną tego zjawiska jest krzyżowa reakcja przeciwciał wyprodukowanych pierwotnie przeciwko pyłkowi brzozy i traw z innymi alergenami roślinnymi o podobnej budowie, np. alergenami jabłka, gruszek, brzoskwiń, pomidorów, orzeszków ziemnych. Gotowanie tych produktów przed spożyciem powoduje całkowite wyeliminowanie lub znaczącą redukcję objawów OAS.

Ocena pasków testowych wykonywana jest za pomocą programu komputerowego Biocheck Image Software

Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”.

Test podaje wynik wyrażony ilościowo. Każdy parametr oceniany jest indywidualnie. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST) oraz dodatkowo przedstawiony graficznie.

Należy pamiętać, że uzyskany wynik zawsze musi zostać skonsultowany ze specjalistą oraz odniesiony zarówno do historii choroby, jak i do objawów pacjenta. Samo wykrycie swoistych alergenowo przeciwciał IgE wskazuje, że dana osoba jest uczulona, a objawy tego stanu mogą się ujawnić w jakimś momencie, ale też wcale nie muszą. W przypadku alergii pokarmowych zmiana nawyków żywieniowych lub całkowita rezygnacja z jednego lub większej liczby produktów spożywczych zawsze musi być starannie zaplanowana i monitorowana, aby mieć pewność, że podstawowe składniki pokarmowe są dostarczane w wystarczających ilościach.

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

 

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!