Mocną stroną Panelu mieszanego – 54 alergeny, poza dużym spektrum alergenów, jest szeroka gama tzw. alergenów domowych. Uczulenie na kurz to bardzo często spotykana przypadłość, która spowodowana jest obecnością roztoczy. Zdiagnozowana alergia na kurz może być mniej uciążliwa, dzięki pojęciu odpowiednich działań w celu eliminacji ilości roztoczy w otoczeniu domowym. Nieleczona alergia na kurz domowy może w konsekwencji prowadzić do rozwoju astmy. Osoby cierpiące na alergię na kurz domowy prezentują całoroczne objawy kliniczne nasilające się w okresie jesienno-zimowym.

Ciekawym alergenem jest lateks, który zaliczamy do alergenów środowiskowych. Uczulenie na lateks może być szczególnie uciążliwe u pracowników służby zdrowia oraz u innych osób używających odzieży ochronnej w postaci rękawiczek. Należy pamiętać, że lateksu używa się również do produkcji smoczków i gryzaków dla dzieci. Uczulenie na lateks może być również niebezpieczne na pacjentów, ze względu na styczność z cewnikami i wenflonami. Ponadto uczulenie na lateks może wywołać tzw. zespół lateksowo-owocowy, czyli reakcję krzyżową pomiędzy alergenami lateksu a określonymi pokarmami pochodzenia roślinnego, jak: banan, ananas, seler czy papryka.

Panel mieszany – 54 alergeny umożliwia diagnostykę alergii na:

 • roztocza i alergeny domowe (alergia na kurz domowy, roztocza: Dermatophagoides pteronyssinus, Dermatophagoides farinae, alergia na karalucha)
 • grzyby i pleśnie (Penicillium nota tum, Cladosporium herbarium, Aspergillus fumigatus, Alternaria alternata, drożdże piekarskie)
 • jady owadów błonkoskrzydłych (alergia na jad pszczoły, alergia na jad osy)
 • alergeny zwierzęce (alergia na kota, alergia na psa, alergia na konia)
 • trawy, drzewa, chwasty (alergia na Tymotkę łąkową, alergia na Kupkówkę pospolitą, alergia na Tomkę wonną, uczulenie na żyto, alergia na olchę, alergia na brzozę, alergia na leszczynę, alergia na dąb, alergia na cyprys, alergia na ambrozję, alergia na bylicę, alergia na Babkę lancetowatą)
 • warzywa (alergia na pomidora, alergia na marchewkę, alergia na ziemniaki, alergia na seler)
 • owoce (alergia na jabłko, alergia na kiwi, alergia na morelę)
 • nabiał (uczulenie na białko jaja kurzego, alergia na żółtko jaja kurzego, uczulenie na mleko, alergia na surowiczą albuminę wołową, alergia na alfa-laktoalbuminę, alergia na beta-laktoglobulinę, alergia na kazeinę)
 • ryby i owoce morza (alergia na dorsza, alergia na kraba, alergia na krewetkę)
 • mięso (alergia na wołowinę, alergia na baraninę)
 • zboża (alergia na pszenicę, alergia na żyto, alergia na ryż, alergia na soję)
 • orzechy (alergia na migdały, alergia na orzeszki ziemne, alergia na orzechy laskowe, alergia na sezam)
 • alergeny środowiskowe (uczulenie na lateks)

Panel mieszany – 54 alergeny jest skierowany do osób z podejrzeniem zarówno alergii pokarmowej jak i wziewnej jak również alergii na jady owadów. Dzięki jednemu badaniu możliwe jest potwierdzenie bądź wykluczenie alergii pokarmowej, wziewnej lub alergii na jady owadów na aż 54 różnych alergenów.

Ocena pasków testowych wykonywana jest za pomocą programu komputerowego EUROLineScan. 

Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”.

Test podaje wynik wyrażony ilościowo. Każdy parametr oceniany jest indywidualnie. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST) oraz dodatkowo przedstawiony graficznie.

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!