Panel ten został stworzony do diagnostyki z krwi alergii pokarmowej na białka mleka krowiego, białka orzeszków ziemnych i białka jaja kurzego oraz do różnicowania pomiędzy pierwotnymi, a powiązanymi z pyłkami alergiami pokarmowymi. Test jest oparty o pojedyncze oczyszczone komponenty alergenów, dzięki którym można określić indywidualny profil uczuleniowy dla każdego pacjenta. Dodatkowo diagnostyka komponentów pomaga ocenić ryzyko ciężkiej reakcji alergicznej oraz szansę rozwinięcia tolerancji na dany alergen.

Mleko:

  • Uczulenie na kazeinę – może wiązać się z wysokim ryzykiem manifestacji objawów po spożyciu mleka oraz produktów mlecznych pod każdą postacią (świeże i gotowane), a także produktów spożywczych zawierających kazeinę jako dodatek (m.in.: czekolada, wędliny, chipsy). Kazeina jest najczęstszym alergenem mleka, na który uczulają się dzieci.
  • Uczulenie na białka serwatkowe (alfa-laktoalbumina, beta-laktoglobulina, BSA, laktoferyna) – może wiązać się z wysokim ryzykiem manifestacji objawów po spożyciu świeżego mleka i niegotowanych produktów mlecznych. Ponadto uczulenie na BSA może być przyczyną rozwoju alergii na mięso wołowe. Pacjenci u których wykryto uczulenie na białka serwatkowe mogą tolerować gotowane mleko i przetworzone termicznie produkty mleczne.

Jajko kurze:

  • uczulenie na owomukoid – stanowi marker tolerancji na jajko kurze. Uczulenie na owomukoid może wiązać się z wysokim ryzyko alergii na jajko kurze pod każdą postacią (świeże, gotowane czy w wypiekach). Nawet jego znikome ilości mogą wywołać reakcję alergiczną. Wysokie stężenie IgE swoistego dla tego epitopu jest charakterystyczne dla uporczywej alergii i wskazuje na ryzyko przetrwałej alergii na jajko kurze.
  • uczulenie na owoalbuminę, konalbuminę i lizozym – może wskazywać na ryzyko manifestacji objawów po spożyciu świeżego lub nieznacznie podgrzanego jajka. Pacjenci u których wykryto uczulenie na te białka mogą tolerować jajko kurze poddane intensywnej obróbce cieplnej (np. pieczone ciasta, gotowane jajko).

Orzeszki ziemne:

  • uczulenie na: Ara h1, Ara h2, Ara h3, Ara h9, które należą do rodzin białek odpornych na działanie wysokich temperatur. Alergia na te białka może być związana z wysokim ryzykiem silnych reakcji alergicznych np. anafilaksji po spożyciu nawet śladowych ilości orzeszków ziemnych

Brzoza:

  • uczulenie na Bet v1 – wskazuje na pierwotną alergię na pyłek brzozy. Alergia na brzozę związana jest bardzo często z tzw. zespołem alergii jamy ustnej (ang. OAS, Oral Allergy Syndrome), czyli wystąpieniem u osób uczulonych na pyłek brzozy lokalnych reakcji w obrębie jamy ustanej (mrowienie ust, gardła, obrzęk warg i języka, chrypka) po spożyciu niektórych warzyw i owoców. Przyczyną tego zjawiska jest krzyżowa reakcja przeciwciał wyprodukowanych pierwotnie przeciwko pyłkowi brzozy (Bet v1) z innymi alergenami roślinnymi o podobnej budowie, np. alergenami jabłka, gruszek, brzoskwiń, pomidorów, orzeszków ziemnych (odpowiednikiem Bet v1 jest Ara h8). Gotowanie tych produktów przed spożyciem powoduje całkowite wyeliminowanie lub znaczącą redukcję objawów OAS.Obecność przeciwciał przeciwko Bet v1 jest również wskazaniem do odczulania (immunoterapii swoistej) na pyłek brzozy.

Skład panelu:

  • Brzoza: rBet v1
  • Białka jaja kurzego: Owoalbumina, Owomukoid, Konalbumina, Lizozym
  • Białka mleka: α-laktoalbumina, β-laktoglobulina, Kazeina, Laktoferyna, BSA (surowicza albumina wołowa)
  • Białka orzeszków ziemnych: rAra h1, rAra h2, rAra h3, rAra h9
  • Marker CCD

Ocena pasków testowych wykonywana jest za pomocą programu komputerowego EUROLineScan. 

Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”.

Test podaje wynik wyrażony ilościowo. Każdy parametr oceniany jest indywidualnie. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST) oraz dodatkowo przedstawiony graficznie. Ponadto na wyniku zawarte są dodatkowe informacje:

  • czytelny podział na alergeny z wynikiem negatywnym (klasa 0) oraz pozytywnym (klasy 1–6) ułatwiający nawigację po wyniku
  • informacje na temat termostabilności alergenów oraz przynależności do konkretnej rodziny białek – istotne pod kątem diet eliminacyjnych dla niektórych przypadków alergii pokarmowych, w których możliwa jest tolerancja produktów gotowanych (np. jajko czy mleko)
  • znaczenie kliniczne każdego komponentu – określające najczęściej występujące objawy kliniczne czy ryzyko wystąpienia ciężkich i zagrażających życiu reakcji alergicznych
  • wskazania do odczulania – na podstawie obecności przeciwciał przeciwko głównym komponentom dla alergenów wziewnych oraz przeciwciał przeciwko specyficznym alergenom dla jadów owadów
  • informacje o możliwych reakcjach krzyżowych z innymi alergenami

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!