Panel składa się z 10 alergenów i służy do diagnostyki alergii pokarmowych. W jego skład wchodzi 10 powszechnych w naszym jadłospisie pokarmów. 

Skład panelu:

  • Mleko
  • Białko jaja kurzego
  • Żółtko jaja
  • Kazeina
  • Soja
  • Ryż
  • Kakao
  • Jabłko
  • Marchew
  • Mąka mix (mąki ze zbóż: pszenica, żyto, jęczmień, owies)

Spektrum objawów alergii pokarmowych jest bardzo szerokie. Często są to reakcje pokarmowe (biegunki, zaparcia, wymioty, wzdęcia, bóle brzucha), a także zmiany skórne takie jak pokrzywka, świąd czy zaostrzenie zmian atopowych. Po wycofaniu z jadłospisu alergizujących pokarmów objawy ustępują. 

Do jednych z najczęstszych rodzajów alergii pokarmowych należy z tzw. zespół alergii jamy ustnej (ang. OAS, Oral Allergy Syndrome), który związany jest z krzyżową alergią na alergeny wziewne i pokarmowe np. chorzy uczuleni na pyłek brzozy wykazują reakcję alergiczną na jabłka, marchew, orzechy laskowe, brzoskwinie, natomiast osoby uczulone na pyłki traw prezentują objawy kliniczne po spożyciu pomidorów. W przypadku alergii na lateks objawy alergiczne mogą wystąpić po spożyciu bananów. Gotowanie tych produktów przed spożyciem powoduje całkowite wyeliminowanie lub znaczącą redukcję objawów OAS.

Jajo kurze to źródło wysokowartościowych białek i ważnych witamin. Jest podstawowym składnikiem odżywczym diety, ale też drugą co do częstości przyczyną alergii pokarmowej u dzieci. Ponadto może być czynnikiem rekacji anafilaktycznych, które stanowiązagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. W przypadku alergii na jajo kurze obserwuje się proces „wyrastania” z alergii – wraz z wiekiem uzyskuje się tolerancję pokarmową na ten alergen. Wykazano, że gotowanie jaja kurzego przez min. 10 minut, smażenie lub pieczenie zmniejsza jego zdolność do wywołania alergii o ponad 75%. Wyjaśnia to sytuacje, kiedy dziecko z objawami alergii po spożyciu jaja surowego lub półsurowego, dobrze toleruje jajo smażone oraz produkty pieczone, których składnikiem jest właśnie jajo kurze.

Uczulenie na kazeinę może wiązać się z wysokim ryzykiem manifestacji objawów po spożyciu mleka oraz produktów mlecznych pod każdą postacią (świeże i gotowane), a także produktów spożywczych zawierających kazeinę jako dodatek (m.in.: czekolada, wędliny, chipsy). Kazeina jest najczęstszym alergenem mleka, na który uczulają się dzieci.

Ocena pasków testowych wykonywana jest za pomocą programu komputerowego Biocheck Image Software

Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”.

Test podaje wynik wyrażony ilościowo. Każdy parametr oceniany jest indywidualnie. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST) oraz dodatkowo przedstawiony graficznie.

Należy pamiętać, że uzyskany wynik zawsze musi zostać skonsultowany ze specjalistą oraz odniesiony zarówno do historii choroby, jak i do objawów pacjenta. Samo wykrycie swoistych alergenowo przeciwciał IgE wskazuje, że dana osoba jest uczulona, a objawy tego stanu mogą się ujawnić w jakimś momencie, ale też wcale nie muszą. W przypadku alergii pokarmowych zmiana nawyków żywieniowych lub całkowita rezygnacja z jednego lub większej liczby produktów spożywczych zawsze musi być starannie zaplanowana i monitorowana, aby mieć pewność, że podstawowe składniki pokarmowe są dostarczane w wystarczających ilościach.

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!