Panel stworzony do pogłębienia diagnostyki u pacjentów kwalifikowanych do rozpoczęcia immunoterapii na roztocze kurzu domowego.
Skład panelu:
- D.pteronyssinus
- D.farinae
- rDer p1
- rDer p2
- rDer p10
- rDer p23
Dwa gatunki roztoczy kurzu domowego D. pteronyssinus i D. farinae stanowią główne źródło białek uczulających, które są odpowiedzialne za choroby alergiczne u ludzi, takie jak przewlekły nieżyt nosa, astmę oskrzelową oraz atopowe zapalenie skóry.
Alergia na roztocza kurzu domowego jest „alergią całoroczną”. Jednak obserwuje się zaostrzenie objawów choroby w nocy i nad ranem (roztocza bardzo chętnie bytują w pościeli) oraz w okresie jesienno-zimowym (w sezonie ogrzewania mieszkań). Uruchomienie centralnego ogrzewania w budynkach powoduje unoszenie kurzu wraz z podgrzanym powietrzem, co daje korzystne warunki do ekspozycji na nagromadzony alergen.
Pacjenci uczuleni na roztocze kurzu domowego zgłaszają bardzo charakterystyczne dolegliwości w wywiadzie lekarskim, tj.:
- objawy pojawiające się podczas sprzątania mieszkania
- nocne nasilenie dolegliwości
- znaczne uczucie blokady nosa rano, po przebudzeniu się
- początek dolegliwości w okresie znacznego ochłodzenia jesiennego, zamykania okien i włączania ogrzewania mieszkań
Der p1
Der p1 jest proteazą cysteinową. Należy do alergenów głównych roztocza gatunku Dermatophagoides pteronyssinus. Wykazuje reaktywność krzyżową z Der f1, będącym alergenem głównym Dermatophagoides farinae. Alergen występuje głównie w drobinach kału roztoczy, w mniejszej ilości gromadzony jest w ciałach stawonogów oraz ich oskórku.
Uczulenie na Der p1 stwierdzono u 74% pacjentów z alergią na roztocza kurzu domowego (ang. house dust mites, HDM). Pacjenci u których zdiagnozowano alergię na Der p1 mają zwiększone ryzyko wystąpienia objawów astmy.
Oznaczenie reaktywności IgE w stosunku do Der p1 umożliwia dobór optymalnej immunoterapii swoistej. W przypadku braku reaktywności IgE w stosunku do Der p1 nie rekomenduje się przeprowadzać odczulania pacjenta pełnymi ekstraktami alergenów.
Der p2
Der p2 jest alergenem głównym roztocza gatunku Dermatophagoides pteronyssinus. Wykazuje reaktywność krzyżową z Der f2, będącym alergenem głównym Dermatophagoides farinae. Alergen występuje w ciałach roztoczy.
Uczulenie na Der p2 stwierdzono u 80% pacjentów z alergią na roztocza kurzu domowego (ang. house dust mites, HDM).
Oznaczenie reaktywności IgE w stosunku do Der p2 umożliwia dobór optymalnej immunoterapii swoistej. W przypadku braku reaktywności IgE w stosunku do Der p2 nie rekomenduje się przeprowadzać odczulania pacjenta pełnymi ekstraktami alergenów.
Der p10
Der p10 to alergen pomniejszy roztocza gatunku Dermatophagoides pteronyssinus. Jest tropomiozyną, odporną na działanie temperatury i enzymów trawiennych. Uczulenie na Der p10 może wiązać się z wystąpieniem u pacjenta silnych, zagrażających życiu rekacji anafilaktycznych w wyniku rekacji krzyżowej z tropomiozyną owoców morza (szczególnie krewetek, krabów i homarów), tilapii, ślimaków, nicieni Anisakis (sushi).
Nadwrażliwość na Der p10 stwierdzono u 18% pacjentów z alergią na roztocza kurzu domowego (ang. house dust mites, HDM).
Der p23
Der p23 jest alergenem głównym roztocza gatunku Dermatophagoides pteronyssinus. Alergen występuje głównie w drobinach kału roztoczy. Uczulenie na Der p23 stwierdzono u 74% pacjentów z alergią na roztocza kurzu domowego (ang. house dust mites, HDM). Badania przeprowadzone przez Posa i wsp. wskazują, że alergen ten jest istotny klinicznie dla rozwijającej się astmy w młodym wieku.
Ocena pasków testowych wykonywana jest za pomocą programu komputerowego Biocheck Image Software.
Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”.
Test podaje wynik wyrażony ilościowo. Każdy parametr oceniany jest indywidualnie. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST) oraz dodatkowo przedstawiony graficznie.
Przygotowanie do badania:
Pacjent nie musi być na czczo. Na badanie można zgłaszać się cały dzień, w godzinach pracy laboratorium.
- Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym.
- Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi.
- Test nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo.
- W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).
Czas oczekiwania na wynik:
2 dni robocze