W skład panelu wchodzą przeciwciała: AMA M2, SP 100, gp 210, LKM 1, LC1, CENP-B, GBM, PR 3, MPO, SLA/LP. W laboratorium MEDICA badanie wykonywane jest metodą Immunoblot na zestawie odczynnikowym firmy POLYCHECK.
Główną funkcją naszego układu odpornościowego jest zwalczanie patogenów oraz ochrona organizmu przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. W przypadku chorób autoimmunologicznych układ immunologiczny identyfikuje własne komórki lub tkanki jako obce oraz potencjalnie niebezpiecznie, w związku z czym próbuje je niszczyć i zwalczać produkując autoprzeciwciała. Proces ten prowadzi do uszkodzenia tkanek i narządów, powodując przewlekły stan zapalny. Dokładny mechanizm powstawania autoprzeciwciał nie został całkowicie poznany, podejrzewa się jednak, że istotny wpływ na ich syntezę ma stres oksydacyjny oraz czynniki genetyczne i środowiskowe.
Autoimmunologiczne choroby wątroby (ang. autoimmune liver disease, ALD) są chorobami z autoagresji. Obejmują przede wszystkim trzy schorzenia:
- autoimmunologiczne zapalenie wątroby (ang. autoimmune hepatitis, AIH),
- pierwotne zapalenie dróg żółciowych (ang. primary biliary cholangitis, PBC),
- pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych (ang. primary sclerosing cholangitis, PSC).
Autoimmunologiczne choroby wątroby występują gdy układ immunologiczny atakuje komórki wątroby i dróg żółciowych. Prowadzi to do trwającego całe lata procesu zapalnego w wątrobie, czego konsekwencją jest zniszczenie struktury oraz pogorszenie czynności narządu, a w efekcie nieodwracalna marskość wątroby. Aż 75% chorych na ALD stanowią kobiety. Zazwyczaj dominującą, a niekiedy jedyną i często bagatelizowaną skargą chorego jest znużenie, utrudniające codzienną aktywność i nasilające się w ciągu dnia.
Kluczową rolę w diagnostyce autoimmunologicznych chorób wątroby pełni badanie autoprzeciwciał, które wykrywane są u większości pacjentów. Diagnostyka serologiczna pozwala na precyzyjne różnicowanie autoimmunologicznych chorób wątroby od zakaźnych, toksycznych i innych postaci zapalenia wątroby. Autoimmunologiczne zapalenie wątroby często współwystępuje z przewlekłymi ogólnoustrojowymi chorobami reumatycznymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, zespół Sjögrena i toczeń rumieniowaty układowy.
Panel wątrobowo-nerkowy met. Immunoblot służy do szybkiej i dokładnej analizy wszystkich istotnych autoprzeciwciał w autoimmunologicznych chorobach wątroby (ang. autoimmune liver disease, ALD). Profil ten obejmuje wszystkie istotne antygeny wspomagające diagnostykę autoimmunizacyjnych chorób wątroby:
- AMA M2 – przeciwciała przeciwmitochondrialne typu M2
- SP 100 – przeciwciała przeciw Sp 100
- gp 210 – przeciwciała przeciw glikoproteinie gp210
- LKM 1 – przeciwciała przeciwko mikrosomom nerki i wątroby
- LC1 – przeciwciała przeciwko cytozolowi hepatocytów typu 1
- CENP-B – przeciwciała antycentromerowe
- GBM – przeciwciała przeciwko błonie podstawnej kłębuszków nerkowych
- PR 3 – przeciwciała przeciwko proteinazie 3
- MPO – przeciwciała przeciwko mieloperoksydazie
- SLA/LP – przeciwciała przeciwko rozpuszczalnemu antygenowi wątrobowemu/antygenowi wątrobowo-trzustkowemu
Przygotowanie do badania:
Pacjent nie musi być na czczo. Na badanie można zgłaszać się cały dzień, w godzinach pracy laboratorium.
- Ciąża oraz leki np. immunoglobuliny, inhibitory TNFα mogą indukować wytwarzanie przeciwciał.
Czas oczekiwania na wynik:
do 7 dni roboczych
« Wróć do listy terminów