Panel ten służy do diagnostyki z krwi alergii wziewnych. W jego skład wchodzi 10 alergenów wziewnych. Umożliwia diagnostykę alergii na:

  • trawy 
  • drzewa
  • zioła 
  • roztocza kurzu domowego
  • alergeny zwierzęce
  • grzyby pleśniowe

Panel wziewny skierowany jest do osób z podejrzeniem alergii wziewnej, w tym alergii na trawy. Dzięki jednemu badaniu możliwa jest potwierdzenie bądź wykluczenie alergii wziewnej na 10 różnych alergenów. Do typowych objawów alergii wziewnej należą: łzawienie z oczu, kichanie, katar, wysypka, świąd, kaszel. Przewlekła nieleczona alergia może być przyczyną rozwoju astmy oskrzelowej. 

Skład panelu:

  • Pyłki: Brzozy, Żyta, Bylicy, Mix sześciu gatunków traw (Tymotka łąkowa, Kłosówka, Kupkówka pospolita, Rajgras angielski, Wiechlina łąkowa, Kostrzewa łąkowa)
  • Roztocza: D.pteronyssinus, D.farinae
  • Naskórek: Psa i Kota, Mix piór (gęsi, kaczki, kury, indyka) 
  • Grzyby: Alt.alternata, Cladosp.herbarum

Alergia na brzozę  i pyłki traw związana jest bardzo często z tzw. zespołem alergii jamy ustnej (ang. OAS, Oral Allergy Syndrome), czyli wystąpieniem u osób uczulonych na pyłek brzozy lokalnych reakcji w obrębie jamy ustanej (mrowienie ust, gardła, obrzęk warg i języka, chrypka) po spożyciu niektórych warzyw i owoców. Przyczyną tego zjawiska jest krzyżowa reakcja przeciwciał wyprodukowanych pierwotnie przeciwko pyłkowi brzozy i traw z innymi alergenami roślinnymi o podobnej budowie, np. alergenami jabłka, gruszek, brzoskwiń, pomidorów, orzeszków ziemnych. Gotowanie tych produktów przed spożyciem powoduje całkowite wyeliminowanie lub znaczącą redukcję objawów OAS.

Ocena pasków testowych wykonywana jest za pomocą programu komputerowego Biocheck Image Software

Test pozwala wykryć bardzo niskie stężenia przeciwciał, co umożliwia lekarzowi wczesne wykrycie choroby i wdrożenia leczenia mającego na celu zatrzymać tzw. „marsz alergii”.

Test podaje wynik wyrażony ilościowo. Każdy parametr oceniany jest indywidualnie. Wynik podawany jest w międzynarodowej jednostce (kU/l), przyporządkowany do klasy od 0-6 (skala RAST) oraz dodatkowo przedstawiony graficznie.

 

Przygotowanie do badania: Badanie może być wykonywane w każdym wieku, zarówno niemowlętom jak i osobom starszym. Do analizy potrzebna jest niewielka ilość krwi. Na badanie można zgłaszać się cały dzień. Testy nie wymaga specjalnego przygotowania tj. odstawienia leków czy bycia na czczo. W przeciwieństwie do testów skórnych, można go wykonać nawet pomimo rozległego zapalenia skóry (np. pokrzywki, wyprysku).

Czas oczekiwania na wynik: 2 dni robocze

« Wróć do listy terminów
Newsletter

Newsletter

Zapisz się do Naszej listy kontaktowej, aby raz w tygodniu otrzymywać aktualności z Naszej strony, oraz informacje o najnowszych Promocjach!

Dziękujemy za zapisanie się do Neszego Newslettera!